Lélegzetelállító látnivalók - Hazánk legmagasabb épületei

Legyőzhetetlennek tűnő félelemérzet, rosszullét, verejtékezés, lassuló légzés és szédülés - ha ismerősek ezek a tünetek, akkor sajnos - velem együtt - te is a tériszonyosok táborát erősíted, és így valószínűleg csak alulról, kitekert nyakkal nézheted meg magadnak Magyarország hatalmas nevezetességeit. Ha viszont nincs gondod a magassággal, irány a lift (vagy szükség esetén küzdj meg a lépcsőkkel), és élvezd a csodálatos kilátást, amelyet tiszta időben tévétornyok, székesegyházak vagy éppen lakóházak nyújtanak!

1. Pécsi tévétorony
A maga 197 méteres magasságával abszolút győztes a 40 éves pécsi tévétorony. Magyarország legmagasabb tornya a Mecsek 535 méter magas Misina csúcsán áll. 5 éven át, 1968-tól 1973 áprilisáig építették. A torony Vízvárdi István, Söpkéz Gusztáv és Thoma József tervei alapján 18500 tonnányi vasbetonból épült fel. Eredetileg „csak” 191 méter magas volt, a plusz 6 métert egy antennacserének köszönheti. (Ám e nélkül a 6 méter nélkül is az élen végzett volna, mivel a 2. helyezett 176 méteres magassággal követi.)

72 méter magasan lévő „elő szintjén” üvegfalú étterem üzemel, ide néhány száz forint ellenében visz fel minket a gyorslift. A nyitott körkilátó 8 méterrel feljebb található, így a Misina tetőt is beleszámolva 615 méteres tengerszint feletti magasságból nézelődhetünk. Tiszta időben akár 100 km-re is elláthatunk, és megcsodálhatjuk Pécset és a Baranyai-dombságot, a Villányi-hegységet és a horvát Papuk-hegyet. Keleti irányba pillantva a Zengő, nyugaton a Tubes, észak felé pedig a Mecsek és a Völgység látványa tárul elénk.

2. Kékestetői tévétorony
1981-ben épült a második helyezett, amelynek csúcsa eléri az 1200 méteres tengerszint feletti magasságot. A 176 méteres torony kilátója 45 méteren található, három méterrel lejjebb pedig egy körpresszó szolgál látnivalóval; érdemes megtekinteni az itt kiállított minipalack-gyűjteményt. Tiszta időben itt is lélegzetelállító körpanorámát csodálhatunk meg - északra tekintve akár a Tátra vonulatait is felfedezhetjük!

3. Száva utcai adótorony
Bronzérmesként végzett a képzeletbeli magasságversenyben Budapest legmagasabb épülete, amely 1988-ban épült és 154 méter magas. A torony- és épületegyüttes feladata a gépjárművekben elhelyezett rádiótelefonok és a vezetékes telefonhálózat közötti kapcsolat megteremtése volt, megépítését az akkori telefonrendszereket használó cégek is támogatták. Ma a Magyar Telekom Nyrt. üzemelteti. Megtekintéséhez nem is kell messzire mennünk; harmadik nagyra nőtt büszkeségünk rögtön az Üllői út és a Határ-út kereszteződéséhez érve megpillantható.

4. Szent Adalbert főszékesegyház
Bár a sorban paraméterei alapján jog szerint a Paksi Atomerőmű következne, én most mégis elé sorolom különleges szépsége miatt az esztergomi bazilikát. A Szent István téren álló klasszicista stílusban épült székesegyház a magyar katolikus egyház főszékesegyháza az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében. Méreteit tekintve Európa egyik legnagyobb bazilikája, világviszonylatban a 18. helyet foglalja el. A gyönyörű épület a kripta aljától a kupolán lévő kereszt csúcsáig 100 méter magas, ezzel ma Magyarország legmagasabb - nem torony jellegű - épületeként tartják számon.

Oldalak

Egészség
Brit tudósok megállapították, hogy egy szemlátomást "hétköznapi", sok idősebb embernél előforduló tünet jelezheti előre az Alzheimer-kórt.
Lifestyle
Ha szeretsz étteremben enni és kedveled a gourmet fogásokat, akkor biztosan jártál már olyan helyen, ahol a luxuskörülmények közt felszolgált ételek egészen aprócskák voltak. Nos, ennek is megvan az...
Sztárok
Volt idő, amikor az Oscar-díjas színésznő előre rettegett a csókjelenetektől. Hathaway friss interjújában egy több évtizedes kulisszatitokba avatta be a közönséget.