Páratlan csillagászati jelenség jön a napokban – Egy évszázadban csak néhányszor fordul elő

Készítsétek a teleszkópjaitokat, mert páratlan csillagászati jelenségnek lehettek szemtanúi! Május 9-én Európából és Amerikából is megfigyelhető lesz, ahogy a Merkúr elvonul a Nap előtt. Ez minden évszázadban csak 13-szor vagy 14-szer fordul elő; a legközelebbi alkalom három év múlva lesz, nem érdemes idén lemaradni róla!

Bolygóátvonulás Merkúr-módra

A csodálatos történésnek egyébként bolygóátvonulás a hivatalos neve. Így hívjuk azt, amikor a Naprendszer valamelyik belső bolygója – azaz a Merkúr vagy a Vénusz – a Földről nézve elhalad a Nap korongja előtt. Átvonulás akkor történik, amikor egy égitest a megfigyelő irányából nézve látszólag egy másik égitest elé kerül, és elhalad előtte – írja a Wikipédia. Érdekesség, hogy a Föld és a Nap közé csak azok a bolygók kerülhetnek, amelyek a Földnél közelebb keringenek a Naphoz - ezt a feltételt csak a Merkúr és a Vénusz teljesíti.

A Merkúr átvonulására egyébként mindig májusban vagy októberben kerülhet sor. A májusi átvonulás 7, 13 vagy 33 éves időszakonként történik, míg az októberi átvonulást 13 vagy 33 évenként lehet megfigyelni. A májusi átvonulás valószínűsége majdnem feleakkora, mint a novemberi, ugyanis napközelben a Merkúr lassabban halad a pályáján, miáltal kisebb az esély arra, hogy pont a kritikus időpontban haladjon át a csomóponton.

A cikk folytatódik a második oldalon!

Fotó: gizmodo.com

Oldalak

Utazás
Bár Ázsiában őshonosak, a cseresznyefák valójában az egész világon virágoznak, és nem is kell olyan messzire utaznunk azért, hogy káprázatos, rózsaszínbe borult utcákban gyönyörködhessünk.
Sztárok
Bajor Imre még Jáksó Lászlót is meg tudta lepni, aki mindig elővett néhány botrányos viccet a műsorban. Anno még ez is lemehetett az RTL Klub képernyőjén.
Egészség
Nincs mese, a dohányosok testtömege általában valóban alacsonyabb, mint a nemdohányzóké. A kutatók megvizsgálták, van-e összefüggés.