Utazás

Nézz ma éjjel az égre, csodás látványban lehet részed

Megéri ma az éjszakai eget kémlelni, még távcsőre sincs szükség a csodás bolygóegyüttes megfigyeléséhez.

Csodálatos decemberi bolygóegyüttállás

Hosszú kozmikus vonalat rajzol szemünk elé a Vénusz, a Szaturnusz, a Jupiter és a Hold december 10. éjjelén. Az egymástól 15-20 fokra járó égitestek megfigyeléséhez távcsőre sem lesz szükségünk, az együttállás szabad szemmel mutatja majd meg igazi szépségét” – írta a Svábhegyi Csillagvizsgáló a Facebook-oldalára egy pár nappal ezelőtt. A honlapjukon bővebben is részletezték a jelenséget, amely során az esti égbolt legfényesebb bolygói különleges bolygósorakozóval köszöntenek minket.

A találkozó legszebb napján, pénteken egyetlen hosszú vonalba áll majd szemünk előtt a három említett bolygó és a dagadó holdsarló. Ráadásul a jelenség megfigyeléséhez távcsőre sincs szükség, sőt az együttállás szabad szemmel mutatja meg igazi szépségét. Naplemente után fokozatosan bontakozik ki szemünk előtt, napnyugtakor a Nap kezdi a sort, amit a Merkúr követ, mivel azonban ez csak 6 fokra jár a Naptól, nem lehet szabad szemmel észrevenni. Az együttállás első szabadszemes tagja, az Esthajnalcsillag olyan fényes, hogy akár a napnyugta pillanatában is látni lehet szabad szemmel.

A Vénusz december 7-én érte el a legnagyobb fényességét a jelenlegi, 10 hónapig tartó esti láthatósága során. Ez a bolygó jelenleg is rohamléptekkel közeledik január 8-i alsó együttállásához, amikor a legközelebb kerül a Földhöz. A leghalványabban a Szaturnusz látszik, de már a sötétedés beálltával kiszúrható, igaz, a megfigyelhető bolygók közül a legkisebb, megpillantásához 20-30x nagyítású távcső szükséges. Gyűrűje viszont az egyik legcsodálatosabb alakzat az egész égbolton, ha van távcsövünk, mindenképp érdemes gyönyörködni benne.

A bolygóegyüttállás legszélső tagja a Jupiter, ami minden csillagnál fényesebben ragyog az égen – pedig már nincsen ereje teljében –, egyedül a Vénusz utasítja őt maga mögé. Még magasan jár az égen, így egy legalább 10x-es nagyítású távcsővel kiválóan megfigyelhető a körülötte keringő Galilei-holdakkal egyetemben: bal oldalán az Io és az Europa, jobb oldalán a Callisto és a Ganymedes tartózkodik éppen. Nagyobb nagyításon a bolygó egyenlítői felhősávjai, és ezek bájos felhőörvényi, fodrai is szemeink elé tárulnak. A bolygósorakozót a Hold zárja, ami éppen hízott sarló fázisban van. Egy kézitávcsővel már szépen megfigyelhetők rajta a sötét holdi tengerek, sőt, néhány kráter is a fény-árnyék határon.

Az együttállás a következő napokon is megfigyelhető, csak más sorrendben: 11-én a félhold még mindig szépen látható lesz, de már messzebb távolodik a kitartó bolygóhármastól. Sőt, a különleges bolygóegyüttállás egész december folyamán kitart, és hó végén (december 29.) egy új jelölt is csatlakozik a sorba a Merkúr személyében, szilveszter napjára pedig feláll a Vénusz-Merkúr-Szaturnusz-Jupiter együttállás, január 5-én pedig a vékony holdsarló is csatlakozik a társasághoz. A Vénusz-Merkúr-Szaturnusz-holdsarló-Jupiter ötösfogatot már kicsit nehezebb lesz észrevenni, a Vénusz ugyanis már drámaian közel jár a Naphoz, és a Szaturnusz és Jupiter is közeledtek hozzá. Míg végül január 8-án alsó együttállásba kerül az 1%-os Vénuszsarló, és eltűnik az esti égről, hogy a hajnali égen kezdje meg újabb, 10 hónapos láthatóságát.

A különleges kőzetbolygó izgalmas párhuzamokat mutat a Merkúrral.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Utazás
Lifestyle
Azért valószínűleg nem ez fogja visszatenni Lindsay Lohant a térképre, viszont a frissen felkerült filmek nem igazán tudtak labdába rúgni mellette.
Lifestyle
A TikTokon ezerféle elképesztően zseniálisa takarítási trükkel találkozhatunk, érdemes viszont olykor közelebbről is megvizsgálni, vajon valóban hatékonyak-e ezek a módszerek.
Sztárok
A mindennapok során rengetegen igyekeznek elrejteni ősz hajszálaikat, Salma Hayek pedig egy igencsak meglepő ötlettel állt elő a probléma gyors megoldására.