4 különleges és gyönyörű tó a világon

Festői szépség és gyönyörű színek jellemzik a világ azon különleges tavait, amelyeket mai cikkünkben mutatunk be.

Forró-tó, Dominika
A világ második legnagyobb forró tava a dominikai Morne Trois Pitons Nemzeti Parkban található, amely igazán különleges látványt nyújt: kékesszürke és bugyborékoló vize gőzfelhőkbe burkolózik. A Forró-tó egy úgynevezett fumarola, vagyis egy olyan nyílás a földkérgen, amelyen keresztül forró gőz és különféle gázok törnek a felszínre.

A tavat 1870-ben fedezték fel, az öt évvel későbbi mérések szerint pedig a víz hőmérséklete a széleknél 82-91 Celsius-fok között mozgott. A mintegy 60 méter mély és széles tavat elég nehéz megközelíteni, mivel utak nem vezetnek hozzá. A turistáknak 13 kilométert kell gyalogszerrel megtenniük a meglehetősen nehéz terepen, amelyet kénes vizű források és meredek szurdokok szegélyeznek.

Színes-tó, Bolívia
Bolívia délnyugati részén a chilei határ közelében fekszik a 60 négyzetkilométer kiterjedésű Színes-tó, amely különleges színvilága után kapta a nevét. A tó vizét ugyanis a különféle algák és planktonok mélyvörösre festik, ami a nap állásszögétől függően hol kék, hol bíbor, hol pedig barna színben pompázik.

A csodálatos látványt csak fokozzák a vízfelszínt tarkító fehér színű sószigetek és a gyönyörű flamingók, amelyek közül itt él többek között a mérsékelten fenyegetett James-flamingó is. Az Altiplano magas síkság sekély vizű gyöngyszeme 4278 méter magasan fekszik, legmélyebb pontja pedig nem haladja meg haladja meg a másfél métert.

Bajkál-tó, Oroszország
Dél-Szibériában található a Bajkál-tó, amely a világ legrégebbi és legmélyebb tava, életkorát ugyanis 25-30millió évre becsülik a tudósok, mélysége pedig eléri az 1642 métert. Az oroszok által csak tengerként emlegetett tó vizének különlegessége, hogy 40 méterig teljesen átlátszó, arról nem is beszélve, hogy 23 ezer köbkilométeres űrtartalma a Föld édesvízkészletének egyötödét teszi ki.

A Bajkál-tavat hegyek veszik körül, és 27 sziget található benne, köztük a 72 kilométer hosszúságú Olhon, amely arról vált ismertté, hogy ott található az a sámán szikla, amely előtt Dzsingisz kán meghajolt. A tó gazdag és változatos élővilágából mindenképpen ki kell emelni a nerpát, amely a világ egyetlen édesvízben élő fókafaja, illetve a tokhalat, amely a fekete kaviár miatt fontos.

Kráter-tó, Amerikai Egyesült Államok
A Kráter-tó Oregon állam déli részén található, amelyet a világ legtisztább vizű tavai között tartanak számon. A tómeder mintegy 7700 évvel ezelőtt keletkezett a Mount Mazama vulkán összeomlásával, amelynek legmélyebb pontja megközelíti a 600 métert. A Kráter-tó az Amerikai Egyesült Államok legmélyebb tava, amelynek nincs kapcsolata folyókkal, a párolgást csak a csapadékok – hó és eső – egyenlítik ki.

A sötétkék víztükör gyönyörű látványt nyújt egész évben, nem meglepő tehát, hogy a Crater Lake National Park legfőbb látványosságát jelenti, amelyet 1853-ban fedezett fel John Wesley Hillman. A tó több nevet is viselt azóta, hívták többek között Blue Lake-nek és Lake Majestynek, különlegessége pedig az Old Man of the Lake nevezetű kilenc méteres fatörzs, amely több mint száz éve áll benne, a hideg hőmérsékletű víz ugyanis lelassította a bomlását.

Oldalak

Utazás
A kormány átírná a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól szóló rendeletet.
Sztárok
Egyre inkább úgy néz ki, hogy a Hetedik és a Blöff sztárja, mint aki rátalált a fiatalság forrására.
Utazás
Egy letaglózó adat: Balatonalmádiban idén csaknem 29 százalékkal fizetnek többet egy főre éjszakánként az előfoglalók, mint 2023-ban - hívja fel rá a figyelmet a Pénzcentrum.