3 gyönyörű Pest megyei kastély, amit látnod kell

Mai cikkünkben három mesés Pest megyei kastélyt mutatunk be, amelyeket érdemes megnézned, ha különleges építészeti élményekre vágysz.

Grassalkovich-kastély, Gödöllő
Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélya, a Grassalkovich-kastély Gödöllőn található, amelyet Mária Terézia bizalmasa, Grassalkovich Antal építtetett Mayerhoffer András tervei alapján az 1740-es években. A kettős U-alakú épületegyüttes hét szárnyának bővítése fokozatosan zajlott az elkövetkező évtizedek során, amelyből két nemzedék, Grassalkovich Antal fia és unokája is kivette a részét. Így kapott helyet a gyönyörű kastélyban többek között egy díszterem, egy istálló, egy szénapadlás és egy ma is működő római katolikus templom. A kettős páholysorral és akkori szemmel nézve korszerű színpadtechnikával rendelkező színházterem érdekessége, hogy ez hazánk egyetlen rekonstruált barokk színháza. Külön ki kell emelnünk a pompás lovardát, amely Erzsébet királyné egyik kedvenc helye volt a kastélyban, ahol elsősorban tavasszal és ősszel pihent meg férje, Ferenc József társaságában.

A 20. század viharos történelmi eseményei nem kímélték a Grassalkovich-kastélyt sem. A húszas években Horthy Miklós pihente itt ki fáradalmait, a második világháború során a szovjet katonák viszont raktárnak és istállónak használták az épületet, amelynek berendezéseit 1944-ben elszállították vagy elpusztították. Az ezt követő évtizedekben szociális otthon működött a kastélyban, amelyet időközben műemléknek nyilvánítottak, a felújítási munkálatok pedig 1985-ben kezdődtek el. A szovjet csapatok azonban csak öt évvel később hagyták el az épületet, amelynek teljes kiürítése még további négy évet vett igénybe. Az állami tulajdonban lévő kastélyban ma múzeum, ajándékbolt és kávézó is működik, emellett fontos rendezvényeknek is rendszeresen helyszínt ad.

Schossberger-kastély, Tura
Legalább ugyanilyen gyönyörű élményt nyújt kívül-belül a látogatóknak az Aszódi-kistérségben található Schossberger-kastély, amely egy tíz hektáros park közepén fekszik Tura városában. A település hosszú évekig az Esterházy-család birtokában volt, akiktől Schossberger Zsigmond báró vásárolta meg a területet a 19. század végén. Az egyemeletes kastély terveit az ő megbízására hazánk neves építésze, Ybl Miklós készítette francia neoreneszánsz stílusban, mivel a báró igazán szemet gyönyörködtető épületet akart. A meseszerű komplexumban Ybl Miklós felhalmozta korának technikai vívmányait, így a kastélyban többek között vízvezetékrendszer, angol WC, központi fűtés is kiépült, az áramról nem is beszélve.

A fentiek tükrében már nem is olyan meglepő, hogy tíz évig tartott, mire Tura város nevezetessége felépült, amelyre a második világháború során előbb a német, majd a szovjet katonák csaptak le, akik keze alatt főhadiszállásként, illetve kórházként funkcionált az épület. Az államosítást követően a hetvenes évek első feléig iskolaként működött, ezek után kezdődött el a kastély állapotának jelentős megromlása, a kezelésével megbízott állami vállalat ugyanis elhanyagolta. 2005-ben felújították, ám ennek ellenére az épület jelenleg is nagyon romos, viszont ettől függetlenül látogatható. Habár üresen áll, nem érdemes kihagynod, ha egy különleges építészeti élményre vágysz.

Savoyai-kastély, Ráckeve
A világi barokk építészet első hazai emlékműve Savoyai Jenő francia hadvezér nevéhez köthető, aki a török kiűzése után kapta meg jutalmul a Csepel-szigetet, ahol a kastélyt 1702-ben kezdték el építeni Johann Lukas von Hildebrandt építész tervei alapján. A munkálatok közel fél évszázadon át tartottak, 1750-ben fejezték be teljesen a gyönyörű épületegyüttest, amelyet mindenképpen érdemes megnézned, ha ellátogatsz a Ráckevei-Duna partjához. A kastély homlokzati részei olasz hatásról árulkodnak, a belső udvarban pedig egy díszpark található. Külön ki kell emelnünk a kupola előtt található teraszt, melynek korlátján a mitológia ismert alakjainak szobrait láthatjuk, a középső állítólag magát Savoyai Jenőt ábrázolja.

A kastély már a 19. században elveszítette eredeti funkcióját, többek között magtárként és raktárként használták. Állapota az 1960-as évekre olyannyira megromlott, hogy az összeomlás fenyegette, de az 1970-es években sikeresen felújították. Ma előzetes bejelentkezés után látogatható, az alkotóházban pedig konferenciákat és különféle rendezvényeket tartanak. A szállodai részben hat terem és harminc szoba várja a vendégeket, akik a teniszpályákon, a parkban, a közeli strandon pihenhetik ki a hétköznapok fáradalmait, de lovagolhatnak is, az étteremben pedig a hazai ízek mellett kiváló borokat is megkóstolhatunk.

Oldalak

Egészség
Bár mindannyian tudjuk, hogy a gyümölcsök nagyon egészségesek, valójában több tévhit kering a fogyasztásukkal kapcsolatban, mint gondolnád.
Lifestyle
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a rántott camembert az az étel, amit kivétel nélkül mindenki szívesen fogyaszt – elkészíteni azonban már jóval kevesebben szeretik, hiszen igencsak macerás folyamat...
Lifestyle
A Halak belemegy egy titkos viszonyba. Hétvégi szerelmi horoszkóp!