Sztárok

Naponta száz kisfröccsöt is megivott, imádott párbajozni és szerelmi étvágya sem ismert határokat: ilyen bohém életet élt Krúdy Gyula, a magyar irodalom óriása

Krúdy alakját már életében ezernyi meghökkentő, a szürrealitás határát súroló adoma övezte: a modern magyar próza utánozhatatlan mestere nagykanállal habzsolta az életet, rajongott a veszélyes szituációkért, a finom italokért és ételekért, na meg a szebbik nemért is. Egyáltalán nem meglepő, hogy viharos élete igen korán, 54 esztendős korában véget is ért.

Hihetetlen munkabírás, bohém életvitel és szikrázó tehetség: Krúdy Gyula viharos élete

Krúdy Gyula a modern magyar próza egyik legrangosabb és legtermékenyebb képviselője. Több mint 60 regényt, 3000 elbeszélést, újságíróként pedig ezernél több cikket írt, neve pedig ma, halála után kilencven esztendővel is valóságos fogalom - nem véletlen, hogy számos utca, közintézmény és étterem is őrzi. Nyíregyházán látta meg a napvilágot 1878. október 21-én, és kezdettől fogva író szeretett volna lenni. Érettségije időszakában már Debrecenben újságíróskodott, majd az 1890-es évek végén, a millenniumi ünnepségek apropóján Pestre utazott, ahol hamar bekapcsolódott a századforduló fővárosának pezsgő, vibráló irodalmi életébe. Munkabírásáról külön legendák szóltak - a századfordulóig hozzávetőleg félezer elbeszélést írt, és már hét kisregénye is megjelent. Bár már ebben az időszakban is keresett írónak számított, a valódi ismertséget egy párbaj hozta meg számára: 1911-ben egy borozóban egy vagdalkozó huszártiszttől könnyedén elvette a kardját, s lovagias gesztussal átadta egy hölgynek. Ettől kezdve legendák keringtek kivételes testi erejéről, a nőkhöz fűződő kapcsolatáról, hetekig tartó mulatozásairól.

A világháború kitörése után is számos jelentős művet írt (Palotai álmok, 1914; Aranykéz utcai szép napok, 1916; Őszi utazások a vörös postakocsin, 1917). 1918-ban a Margitszigetre költözött, ahol sokáig élt. Egy évvel később elvált első feleségétől, Spiegler Bellától, majd elvette Várady Zsuzsát. A húszas években népszerűsége csökkenni kezdett, 1927-ben kórházban ápolták, és bár 3 évvel később megkapta a Baumgarten-díjat, érdemben a komoly pénzösszeg sem javított anyagi helyzetén. Utolsó évei nélkülözésben teltek - a megannyi remekbe szabott Szindbád-novella szerzőjét 1933. május 12-én érte a halál.

De miért is számított Krúdy Gyula a pesti éjszakák örök, mulatozó hősének, s milyen elképesztő anekdotákat őriz róla az utókor?

Lapozd fel galériánkat, és máris megtudhatod!

A Krúdy világa című kötetben többen is állították, hogy a finom italokért szenvedélyesen rajongó író sok esetben együltő helyében megivott száz kisfröccsöt, de olyan is előfordult, hogy egy hétig kocsmalócán aludt. Száz kisfröccs körülbelül tíz liter bor, de egyesek szerint Krúdy igazából mindig nagyfröccsöt ivott, ami szódával együtt harminc liter. Sokan hozzáteszik: bármilyen robusztus alkattal is rendelkezett Krúdy, képtelenség, hogy egyetlen nap alatt ilyen mennyiségű alkoholt meg tudott volna inni.
Kattints a további képekért!

A nagyközönség A Pál utcai fiúk című regénye okán ismeri - ami nem is csoda, hiszen a mű általános iskolai kötelező olvasmány -, az igazi népszerűséget és elismertséget azonban színdarabjai hozták meg a 145 évvel ezelőtt született Molnár Ferenc számára, aki szeszélyes, bohém, kiszámíthatatlan művész hírében állt egészen 1952-ben bekövetkezett haláláig.

Leadfotó: Wikipédia

Oldalak

Sztárok
Lifestyle
A Kos jegy szülötte végtelen energiával és erővel rendelkezik, ennek pedig az egyik forrása a táplálkozás. Azonban nem mindegy mit és mennyit visz be szervezetébe, hogy az megfelelően működjön.
Home&Design
Ahogy beköszönt a tavasz és közeledik a húsvét, sokan szeretnék otthonukat friss, vidám és ünnepi hangulatba öltöztetni. Ehhez adunk most kreatív, praktikus ötleteket!
Lifestyle
Rengetegféle hobbi közül választhatunk a mindennapok során, teljesen eltérő, hogy kinek mi válik be, mit élvez a legjobban. Létezik viszont egy hobbi, mely egyetlen forintba sem kerül, bármikor...