Kihívások mindig lesznek, de nem mindegy, hogyan kezeljük őket – tippek a gördülékeny tanévhez
A tanévkezdés mindenki számára megterhelő időszak, kiváltképp, ha esetleg még egy beszoktatás is vár ránk. A jó és rossz izgalmak azonban sokkal kezelhetőbbek, ha megadjuk a megfelelő alapot a gyerekek szervezetének testi-lelki értelemben.
Léteznek őszi fogadalmak is
Sok szülő nemcsak szilveszterkor, hanem talán az ősz közeledtével is tehet néhány fogadalmat. Ilyen lehet például, hogy egészségesebben fog étkezni a család, következetesek leszünk a napi rutinban, és fittségünk megőrzésének érdekében figyelünk egy kis extra vitaminbevitelre is. Ha valóban szükségesnek érezzük, hogy néhány dolgon változtassunk a tanév beköszöntével, úgy ezeket érdemes összeírni és közösen megbeszélni. A családi kupaktanács jó alkalom arra, hogy erősítsük az összetartozást, valamint a gyerekek önbizalmát is építi, ha a családot érintő kérdésekkel kapcsolatban nekik is lehet véleményük, javaslatuk. A nagyobb, 10-12 éves kor közötti gyerekek már saját célokat is megfogalmazhatnak, hogy mit szeretnének esetleg másképp csinálni a következő tanévben.
A nyári szünetben a nyaralások, nagyszülő-látogatások szinte biztos, hogy felborítják az étkezés ritmusát és összetételét. Éppen ezért a gyorsételek, édességek, csipszek, üdítők túlzott fogyasztásának ártalmairól is érdemes sokat beszélgetni. Teljesen megúszni nem lehet, de ha példát mutatunk, bízhatunk benne, hogy egyszer csak beérik az eredmény.
Ha anya jól van, mindenki jól van
Már-már örökérvényű a fenti megállapítás, miszerint ha a szülők jól érzik magukat a bőrükben, az - kis túlzással - szinte automatikusan kiegyensúlyozott gyermeket eredményez. Ez meglátszik a viselkedésén, a testvérekkel/kortársakkal való kapcsolatain, és úgy en bloc az egész közérzetén. Ehhez a szülőknek mindenképp gondoskodniuk kell magukról kívül-belül. Első lépésként érdemes komoly figyelmet fordítani a táplálkozásra. Ez talán közhely, de valóban működik: a kiegyensúlyozott táplálkozás révén ellenállóbb lesz a szerveztünk. Ez nemcsak az egészségünkre igaz, hanem a lelki jóllétre is. A táplálkozás mellett pedig vitaminokkal is támogassuk az immunrendszerünket – sőt ne csak a sajátunkat, a gyerekekét is. Az alábbi vitaminok optimális bevitele sokat tehet a fejlődésükért, és a szülőknek is érdemes beépíteniük a megfelelő dózisban:
- D-vitamin: A D-vitamin elengedhetetlen a csontok megfelelő fejlődéséhez és az immunrendszer támogatásához. A tojás, lazac, és tejtermékek segíthetnek a szükséges mennyiség beviteléhez.
- C-vitamin: Az immunrendszer támogatásában kulcsszerepet játszik. Gyümölcsök és zöldségek (pl. narancs, paprika, káposzta) fogyasztásával könnyen beilleszthető a táplálkozásba.
- B-vitaminok: A B1-, B2-, B6-, B12-vitaminok hozzájárulnak az energiatermeléshez és az idegrendszer megfelelő működéséhez. Teljes kiőrlésű gabonák, húsok, hüvelyesek tartalmazzák ezeket a vitaminokat.
Tippek, hogy minél ellenállóbb legyen a gyerekek szervezete egész évben
Bár nehéz megszerettetni a zöldségeket és gyümölcsöket, ne adjuk fel: átlagosan 12-szer szükséges valamit megkóstolni ahhoz, hogy eldönthessük, szeretjük-e vagy sem. Emellett még kisiskolás korban is lehet furcsa, ellentmondásos ízlésük a gyerekeknek (például nyersen szeretik a répát, a húslevesben nem; imádják a paradicsomlevest, de paradicsomot nem esznek a szendvicsen). Mindenesetre próbáljuk meg különböző módokon tálalni a zöldségeket és gyümölcsöket, hiszen alapvetően ezzel tudnak a legkönnyebben és a leghatékonyabban értékes rostokhoz, vitaminokhoz, és ásványi anyagokhoz jutni.
A mozgás is nagy szerepet játszik az ellenállóképesség támogatásában. Ha az oviban-suliban nincs olyan mozgásforma, amit szívesen űzne gyermekünk, úgy elő a rollerrel és biciklikkel! A játszótéren való szaladgálás-mászás is remek alternatíva, míg nincs meg a megfelelő sporttevékenység. Fejlődik az izomzat, a tüdőkapacitás, javul az alvás, a közérzettel pedig egyenesen csodákat művel.
Apropó alvás: biztosítsunk a gyerekek számára (főleg az óvodásoknak) zavartalan estét és éjszakát követhető esti rutinnal, a fények mérséklésével, a multimédiás eszközök háttérbeszorításával, meseolvasással.