Lifestyle

Forog a kamera! – Hogyan legyek filmes?

A filmipar fejlődésével egyre több szakmai lehetőség adódik a fiatalok számára, hogy a filmes világ különböző területeire beléphessenek. Azonban a kreatív szakembereknek néha mérföldeket kell megtenniük annak érdekében, hogy bekerülhessenek az álomszakmába. Az NFI ezért új pályaorientációs kérdőívének segítségével igyekszik támogatni a fiatal tehetségeket mozgóképes jövőjük elérésében.

A hazai kamerák mögött

A filmipar ma Magyarországon már több mint 20.000 embert foglalkoztat, hiszen itthon évente több mint 300 alkotás készül. Emellett hazánk egyre közkedveltebb a nemzetközi produkciók számára is, így az évek során Magyarország Európa második legnépszerűbb forgatási helyszínévé nőtte ki magát. A hazai filmipar sikerét jelzi, hogy a szervízprodukciók száma 2019 óta 40 %-kal emelkedett Magyarországon. A haza filmgyártás az elmúlt években láthatóan felfelé ívelő pályát jár be, aminek köszönhetően egyre több filmes szakemberre lesz majd szükség a jövőben.

Fiatalok lábnyomai a filmiparban

A fiatalok számára vonzó filmes világ nagyon nehezen megközelíthető pálya volt az évek során, hiszen sokszor vagy kapcsolati tőke vagy szerencse kérdése volt a szakmában való elhelyezkedés. A filmgyártás az egész világon más rendszeren alapul, ezért nehéz a fiatalok számára egy olyan szakmai útvonalat mutatni, amivel biztos sikereket és eredményeket fognak elérni. Több felsőfokú intézménynél szerezhetnek végzettséget, számos stúdióban kereshetnek gyakornoki tapasztalatot, valamint több pályázaton is kipróbálhatják kreativitásukat.

Azonban a filmipar széles spektrumát csak kevesen ismerhetik meg. Épp ezért a filmes pályára készülők elsősorban a kreatív szakmák, mint az operatőr, a szövegíró, a rendezés iránt érdeklődnek, más filmes munkák nem népszerűek vagy sokszor nem is ismertek a fiatalok körében. Pedig egy 10-12 órás stúdiómunka helyszínénél nincs is színesebb repertoár, hiszen számos változatos és kihívást jelentő munkakörrel találkozhat az ember akár az előkészületek, akár a felvétel vagy az utómunkálatok alatt. Ezen szakmák megismertetését tűzte ki célul az NFI, amely az alábbi pályaorientációs kérdőívvel szeretné támogatni az útkeresés hatékonyabbá tételét a fiataloknál.

Az NFI filmes pályaorientációs kérdőíve

A kérdőív egyfajta mentorként is funkcionál, hiszen kitöltésével a fiatalok megismerhetik a személyes tulajdonságaikat, erősségeiket és végeredményként a hozzájuk illő filmes szakmákat is felfedezhetik. A kérdőív mindössze 20-25 percet vesz igénybe, ami négy résztesztből áll: részletes érdeklődés, kompetencia, irányultság, munkamód. Mindezek mellett az NFI kérdőívének honlapján 59 munkakörről értesülhetnek az érdeklődők, ahol többek között megtalálhatóak az adott szakmák szépségei, kihívásai, karrierutak és a szükséges kompetenciák is. A "Jó tudni" fül alatt pedig hasznos információkat ismerhetnek meg a látogatók.

Ősztől több, mint 80 fő számára indulnak képzések az NFI támogatásával:

  • dimmer operátor
  • asszisztens
  • unit koordinátor
  • berendező csapattag (buyer, swing, standby kellékes)
  • sustainability asszisztens
  • VFX szakember területeken különböző felnőttképzési intézményekben

Szereted a filmeket és még a készítésükben is szívesen részt vennél? Esetleg tapasztalatod is van a filmgyártásban? Töltsd ki a kérdőívet és legyél Te is filmes!

További videókért kattints IDE!

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
2010-ben még 28 ezernél is kevesebb 65 éven felüli magyar állampolgár dolgozott, 2023-ban viszont már a 115 ezret közelítette a munkavállalók száma a vizsgált korosztályban, számuk tehát több mint 10...
Lifestyle
Azt hittem, szeretem magam, és kiderült, hogy nem. Pedig ez a záró pont. Elmesélem, hogy jöttem rá. Kellett hozzá egy elveszített mobiltelefon.
Sztárok
Nagy nap a mai Katalin hercegné és Vilmos herceg számára: a házaspár pontosan 13 esztendővel ezelőtt kelt egybe, a jeles évforduló körül azonban szinte sosincs nagy felhajtás – ennek pedig megvan az...