Lifestyle

"Nem azért kell a gyereknek sportolnia, hogy élsportoló legyen belőle" - Interjú Sebestyén Kata szakedzővel

A szülők többsége már óvodáskorában elvinné a gyerekét mozogni, de fogalma sincs, hogy milyen sportra. Nagy a dilemma, hogy vajon illik-e az a sportág a gyerekhez, amit választ neki a szülő? Vajon alkatilag alkalmas lesz rá a későbbiekben? Árt-e az óvodáskori sportolás a 6 éven aluli gyerekek szervezetének, lelki világának? Sebestyén Kata szakedző, gyermeksport szakértővel beszélgettünk a témáról, akinek nemrég készült el könyve az óvodások teniszoktatásáról.

„Nem feltétlenül azért kell a gyereknek sportolnia, hogy kiváló élsportoló legyen a későbbiekben”

Sportoljon-e a gyerek óvodáskorban?

Azt gondolom, hogy a mai rohanó világban fontos, hogy elkezdjük a sportolást már 4 éves korban. Természetesen nem a tudatos sportági edzésről beszélek, hanem arról, hogy a mai iskolarendszer olyan követelményeket támaszt a gyerekek elé, amely egy elég fejlett mozgáskoordinációt, szem-kéz koordinációt és koncentrációs készséget követel meg.

Nem feltétlenül azért kell a gyereknek sportolnia, hogy kiváló élsportoló legyen a későbbiekben, hanem azért, hogy már 4 éves kortól elkezdje elsajátítani azokat a készségeket, képességeket, amelyek az iskolához és a későbbi sikeres élethez szükségesek. Arról nem is beszélve, hogy az immunrendszerét is nagyban erősíti ezzel. Egy olyan sportprogramot állítottam össze 3-7 éves korú gyerekeknek, amely egy sportágon keresztül segít a nekik abban, hogy jó mozgáskoordinációval és önbizalommal kerüljenek be az iskolába.

Miért segít az immunrendszerükön is?

2-7 éves korban a gyerekek nagyon sokszor betegek, slágertéma manapság a felső légúti megbetegedés. Ez megduplázódik, ha valahol két vagy több gyerek is van, hiszen több óvodáscsoportból, bölcsődés csoportból is hazahozzák ezeket a fertőzéseket egymásnak, így gyakran az egész család ágynak dől.

Mi a férjemmel a gyerekek előtt évekig egyáltalán nem voltunk betegek, amióta megvannak, azóta évente 3-4 alkalommal is megfertőződünk. Ezek a betegségek ma már nagyon makacsak, a leküzdésükben azonban egy jó immunerősítő sportolással segíteni lehet.

Első sportként az úszást ajánlom, hiszen nemcsak az immunrendszert erősíti, de az idegrendszert és a mozgáskoordinációt is nagyban fejleszti. A gyerekek agya a vízbeugrás előtt feltérképezi és elővetíti azt, hogy mi fog vele történni, ha vízbe ér, ami így rákényszeríti az agyát arra, hogy valamennyire anticipálja a történteket. A váltott karú és lábú mozgások pedig nagyban fejlesztik a kéz-láb összehangolását, amit a kúszással kell fejleszteni szárazföldön.

Sajnos az úszásnak van egy óriási hátránya, mégpedig az, hogy a gyengébb immunrendszerű gyerekek már a tanulás kezdetén nagyon hamar megbetegednek. Sok esetben fülgyulladást, szemgyulladást okozhat az uszodavíz, így eleinte még többször kell orvoshoz menni velük, mint korábban, így én azt javaslom, hogy az úszást tavasszal vagy inkább nyár elején kezdjék el, amikor legalább a megfázásnak kisebb az esélye.

Fotók: Németh Andrea

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Ahogyan a legtöbb rajongó már tudja, Tóth Andival teljessé vált az X-Faktor mentori csapata. Ütős énekeseket sikerült összeszednie az RTL-nek.
Egészség
Továbbra is velünk marad az áprilisra jellemző kacifántos időjárás. Az orvosmeteorológiai olyan dolgokat jósol, ami erős fejfájást is okozhat szerdán.
Sztárok
Lezárult a szexuális zaklatással vádolt Kevin Spacey pere, de menet közben rettenetes titkokra derült fény, amik megmagyarázhatnak néhány dolgot a színész viselkedésével kapcsolatban.