Nem tudsz félretenni? Elszórod minden pénzed? Segítünk!

Egyszerű példa a mindennapokból: nem szeretjük felváltani a húszezrest, főleg nem szeretjük, ha ezresekben kapjuk vissza a maradék összeget. Miért? Mert elköltjük. Nem azért mert felelőtlenek vagyunk és kicsúszik a kezünkből a pénz, hanem mert kisebb összeget sokkal könnyebben adunk ki, mint nagyobbat. Pedig ezekből a kis összegekből olyan havi megtakarítás jöhet össze, amivel egy-egy álmunkat valósíthatjuk meg, vagy akár felkészülhetünk különböző krízisekre.
Ha elfogy a pénzünk...
Hány olyan dolog van, amit a fejünkbe veszünk, álmodozunk róla, aztán elhessegetjük, mert épp nem futja rá, vagy a fontossági sorrend végén foglalnak csak helyet? Hányszor marad el a külföldi nyaralás és helyettesítjük csak néhány napos kiruccanásokkal, mert nem gondoltunk rá időben? Nem kezdünk el egy régóta áhított nyelvet tanulni, vagy nem iratkozunk be valamilyen tanfolyamra, mert egy egyszeri nagy összegű kiadást igényel, amit a havi keresetünk és beosztásunk nem bír el. Ugye milyen ismerős helyzetek ezek?
Tudatossággal orvosolható a probléma
A jó hír, hogy orvosolható a probléma: némi tudatosságot kell vinni az életünkbe! Ha a kerestünk x százalékát minden hónapban fixen kiadjuk megélhetésre, számlákra, stb., a megmaradt összeget általában elköltjük különböző hasznos és kevésbé hasznos termékekre, szolgáltatásokra.
Azonban ha belegondolunk, előfordul, hogy fölöslegesen adunk ki pénzt, jobban járnánk, ha az elköltött összeget befektetjük a spanyolországi körutunkba, vagy egyszerűen csak félretesszük azokra a napokra, amikor igazán szükségünk lehet rá.
Ha a számlák közé beépítünk egy olyan kiadást (egy előre betervezett havi megtakarítási összeget), amire rá vagyunk kényszerítve, akkor lehet, hogy nem tudjuk megvenni a tízedik „nem áll annyira jól, de akciós volt” pulóvert, de eltettünk egy kis pénzt, ami a mi jövőnket, álmainkat szolgálja.
A tudatosabb odafigyeléssel nem csak egy régi álmunkat válthatjuk valóra, hanem felelősségteljesen építkezhetünk, a jövőnket alapozhatjuk meg és anyagi biztonságot teremhetünk önmagunk és családunk számára az élet nehéz időszakában is.
Te sem készülsz fel a váratlan esetekre?
Sajnos a legtöbb ember a saját kárán tanul. Nem számolunk a jövőben bekövetkezhető rossz dolgokkal, nem készülünk fel rá, még akkor sem, ha a környezetünkben történik ilyesmi. Biztosan mindannyiunk ismerősi körében előfordult már olyan eset, hogy valakinek váratlanul megszűnt a munkahelye, esetleg betegség miatt huzamosabb időre kiesett a mókuskerékből, vagy a családjában történt valamilyen tragédia. Az ilyen esetek ellenére mégis úgy kezeljük a pénzügyeinket, mintha velünk ilyen nem történhetne meg, és nem is készülünk fel a váratlan esetekre.
Ahhoz, hogy ne csak utólag legyünk okosak, biztosítsuk be magunkat. Nem kell nagy dolgokra gondolni, elég, ha egy kisebb összeget (például havi 10 vagy 20 ezer forintot) havi rendszerességgel félre tudunk tenni. Ezzel a rendszeresen félretett kisebb összeggel, megtakarítással biztos hátteret hozhatunk létre, arra az esetre is, amikor minden rosszra fordul.