Kávé kontra tea: melyiket fogyasszam?

Kelés után sokunk kezdi a reggelt valamely „életmentő”, koffeintartalmú itallal. A kérdés csak az, kávét vagy teát érdemes-e inkább fogyasztanunk: melyik milyen pozitív és negatív hatásokkal rendelkezik, s milyen mértékben?

Néhány korty boldogság
A koránkelés és a munka kezdete közötti időszakban nincs is jobb annál, amikor az ember bágyadtan még, de egy pár percre leül az asztalhoz, s ha nehéz nap elé is néz, nyugalomban elkortyolhatja még azt a reggeli forró italát, mely feltölti némi életerővel, energiával. Van, aki el sem tudja képzelni napját kávé nélkül, van azonban olyan is, aki inkább a teára esküszik. De melyiküknek van igaza?

Ami a két finomságban közös, hogy koffeint tartalmaz. Ha az ízüktől és kultúrájuktól eltekintünk, tulajdonképpen emiatt fogyasztjuk mindkettőt. A koffein számos pozitív – ám túlfogyasztás esetén negatív – befolyással bír a szervezetre. A koffein serkent, stimulálja az idegrendszert, fokozza a vese és a szív működését. Sportolás előtt segít felszabadítani a szervezet elraktározott zsírjait, könnyíti a légzést, s kutatások szerint csökkenti a depresszió érzetét. Azonban, ha túlzásba visszük, növeli a stresszt, a félelemérzetet, a szívkárosodás és a csontritkulás veszélyét is.

 


A kávé
A kávé sokak kedvenc itala. Nem csupán a hatása, hanem ízvilága, sokoldalúsága miatt is. A variációk és az ízek száma szinte végtelen. Persze, egyes vélemények szerint a kávéfogyasztás nem egészséges, és egyáltalán nem kellene élnünk vele – azonban ez igen erős túlzás. Napi két-három csésze kávé kortyolása ugyanis kifejezetten jó hatással van az idegrendszerre, a szívre, a véredényekre, vizelethajtó funkciója miatt a vesékre is, valamint mértékletes fogyasztás mellett az érrendszernek is jót tesz.

Ezek a jótékony hatások azonban valóban csak addig jelentkeznek, amíg a napi két-három csészét nem lépjük túl. A túlzott mennyiségű kávézás (sokak esetében akár hét-nyolc adag is) növelheti a szorongást, idegessé tehet, alvászavarokat is kialakíthat. A köztudattal ellentétben a kávé nem tart ébren, nem szünteti meg a fáradtságot, hanem a szervezetben előállít egy olyan állapotot, amitől energikusabbnak, élénkebbnek, „erősebbnek” érezzük magunkat. A kávé hatása viszonylag hirtelen jelenik meg, s pár órán át fenn is marad. Különböző kutatások szerint a Parkinson- és az Alzheimer-kór, valamint a májgyulladás és a depresszió előfordulását is csökkentheti a kávé – persze, ebben az esetben is a fentebb javasolt mennyiségről beszélünk.

 

A tea
A kávé – mondhatni – nagy riválisa nem más, mint a tea. Legalább olyan széles a választék teákból, mint kávéfajtákból. Emellett hasonlóképp színt vihet a hétköznapokba egy-egy csésze elkortyolása, a közbeni gondolatok ébredése, netán beszélgetés egy jó baráttal, vagy éppen egy könyv olvasgatása.

A benne lévő koffein miatt a tea is hasonló reakciókat vált ki a szervezetből, mint a kávé. Azonban miközben azt hinnénk, az utóbbi intenzívebben „tart ébren”, mint konkurenciája, a tea, ez voltaképpen majdnem hogy fordítva igaz.

A kávé kezdetben valóban hatékonyabb, jobban felpörgeti az elmét, azonban az intenzitás később folyamatosan csökken. A tea élénkséget keltő hatását később, lassabban fejti ki, viszont tovább fenntartja – különösen igaz ez például a fekete vagy a zöld teára. Az utóbbi pedig nemcsak élénkít, de méregtelenít is, s az egyik legnagyobb antioxidáns forrásnak minősül. Ami a gyümölcsteákat illeti, szintén nagyon finomak, és sok közöttük a különleges ízkombináció, viszont ezek a teák koffeint általában nem tartalmaznak.

A teafogyasztás is igen sokrétű. Legtöbbünk cukorral vagy mézzel, valamint citrommal fogyasztja teáját, azonban egyes fajták kifejezetten akkor finomak, ha natúr állapotukban isszuk őket, mert ízüket épp a kesernyésségük teszi különlegessé – mint például a zöldtea, a rooibos, vagy akár a fehértea is. Mint ahogyan George Orwell író is megírta annak idején „Egy csésze jó tea” című irományában: „ (…) a teát, hacsak nem orosz módon isszuk, - cukor nélkül kell inni. Nagyon jól tudom, hogy kisebbségben vagyok ezzel. De mégis, hogyan nevezheti valaki igazi teakedvelőnek magát, ha elrontja a tea ízét cukor hozzáadásával? Ugyanilyen ésszerű borsot vagy sót tenni bele. A teának keserűnek kell lennie, ugyanúgy, ahogyan a sörnek. Ha megédesíted, már nem a teát fogod érezni, hanem a cukrot. Nagyon hasonló italt készíthetsz, ha egyszerű forró vízben cukrot oldasz fel (…)”

A legtöbb magyar ember számára talán meglepőek ezek a sorok, de érdemes megfontolni Orwell szavait, ugyanis némelyik tea valóban sokkal ízletesebb bármilyen ízesítéstől mentesen, s ahelyett, hogy kóstolás nélkül már is cukroznánk, próbáljuk csak ki, milyen az aromája természetesen. Lehet, hogy egy új oldaláról ízlelhetjük meg kedvenc italunk, mellesleg, ha kevesebb cukrot használunk, a szervezetünkkel is jót teszünk, nemcsak az ízlelőbimbóinkkal.

A teának és a kávénak is fontos szerepe van a gasztronómiában, és ha időt szánunk rá, speciális boltokban is szétnézünk, milyen termékek léteznek még, milyen variációkban, mindig találhatunk egy új ízt, amely szimpatikus lehet számunkra. Az ízlések és a kultúrák különböznek, s akár egyiket, akár másikat fogyasztjuk, mindig fontos tartanunk a mértéket, mert a túlfogyasztás valóban káros lehet, azonban a megfontolt teázás vagy kávézás kifejezetten egészséges, és még egy kis apró örömöt is csempész napunkba.

 

Oldalak

Utazás
A profi hegymászókat és a kalandvágyó turistákat egyaránt mágnesként vonzza a Föld legmagasabb pontja, a 8848 méter magas Csomolungma, más néven Mount Everest.
Egészség
A szív egyik legfontosabb szervünk, mely munkájával biztosítja a vérkeringést, valamint a véráramláshoz szükséges vérnyomást is. Ki ne akarná, hogy szíve hosszú évtizedekig egészséges maradjon?