Mekkora házat szokott rajzolni a gyerek? Ezt árulja el a méret arról, mi játszódik le benne
A gyerekek rajzain minden egyes vonásnak jelentése van; a lurkó így (is) közli, hogyan érzi magát, milyen a családi helyzet, mennyire kötődik a szüleihez. Most induló cikksorozatunkban Kárászné Tomanó Ágnes grafológus szakoktató, szaktanácsadó különböző gyerekrajzokat boncolgat: az első részben azzal foglalkozik, mire utalhat a rajzokon megjelenő ház nagysága.
Az első rajz: apró méretű házikó
Abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy hét éven keresztül grafológus lehettem egy olyan hajón, mely minden szombaton és vasárnap a budapesti vizeken utaztatta kis látogatóit izgalmasabbnál izgalmasabb gyermekprogramok közepette. Ezekből a hajós élményeimből adnék át pár olyan történetet, melyek valami miatt hatottak rám: megráztak, boldoggá tettek, vagy elgondolkodtattak.
Az önértékelés hiányosságai, vagy éppen túlzásai nagyon jól megfigyelhetőek a gyermekrajzokon. Az első alkotáson is rögtön szembetűnik a házikó apró mérete, a bal oldalra tapadása, és az üres jobb oldal. A ház a grafikumokon a rajzoló személyiségét, EGO-ját jelképezi. Az anyai oldalra húzódott, szinte védőbástyaként választja el magát a fával az apai oldaltól. Az apai oldal tátongó üressége az édesapa hiányát szimbolizálja. Nincs jelen az életében, nem tud támaszkodni rá, ez a ház kontúrjának apai oldalon lévő horpadásából is kikövetkeztethető.
Ez a négy és fél éves kisfiú kevesebbnek érzi magát társainál, mert érte nem megy apuka az oviba, nincs jelen a születésnapi bulikon, nem érzi a felőle áradó szeretetet sem. Amíg együtt volt a család, sok verést kapott gyerek és anyuka egyaránt. Emiatt „bujkál” a ház a fa árnyékában. A család szétesett, a verések elmaradtak, elmaradt apuka is, de maradt a félelem az átélt események miatt, és maradt a hiányérzet, a különbözőség érzete, mely megannyi csonka családban élő kisgyermek sajátja. A kisfiúnak mindenképpen sok dicséretre van szüksége ahhoz, hogy növekedni kezdjen rajzain a házikó, egyenes arányosságban az önbecsülésével, önértékelésével.