Lifestyle

Pici a házban: tuti tippek a kisgyermekes otthon elrendezéséhez

Az elmúlt 10-15 évben itthon is egyre többször emlegetjük a tudatosságot a gyermeknevelés – a gyermekeinkkel való hiteles együttélés – kapcsán, ami nem csak a csecsemő igényeire hangolt gondoskodásban, az empatikus szülői hozzáállásban jelenthet „szupererőt”, hanem a kisgyermekünk környezetének kialakításában is. Ez persze túlmutat a járóka korlátain és meglehet, az addig megszokott életterünk átrendezésével jár. Tudatában annak, hogy a kisgyerek önfeledt játékkal töltött ideje nem nő egyenes arányban a megvásárolt játékok számával, másban kell keresnünk a megoldást akár kis lakásban, akár nagyobb élettérben töltjük ezt az időszakot.

Nem állíthatom, hogy ennek a „tudásnak” magam is a birtokában voltam első perctől kezdve, sőt, eleinte az volt az elképzelésem, hogy mi majd semmit nem alakítunk a lakáson, hanem a gyereket fogom megtanítani arra, hogy vigyázzon magára és a tárgyainkra. Ódzkodtam a játékhalmaztól is, amiben volt már némi környezettudatosság, de főleg viszolygás attól, amit más gyerekes családoknál láttam: a gyerekek befoglaltak minden életteret a nappalitól kezdve a hálókig.

Viccelődhetnénk, hogy a félelmem alaptalan volt, hiszen nekünk külön hálónk sem volt az egyszobás lakásban, ahova hazavittük az újszülöttünket, nemhogy „befoglalható” szobáink, – bár tény, hogy kis lakásban még ügyesebben kell „belakni” a rendelkezésünkre álló tereket. Mindemellett fontos szempontnak tartom ma is azt, hogy lehetőleg ne szorítsuk háttérbe a saját igényeinket a gyerek – vélt ­– javára azzal, hogy például lemondunk a saját sarokról, ahol anya „készítős asztala” lehetne, vagy irodája, olvasója stb., mondván, úgy sincs időnk leülni a gyerek mellett! De ha már az sem lesz, ahova leülhetnénk...?

FemAnyu - kendőzetlenül az anyaságról

Azt mondják, gyereket nevelni mindenki tud. Tegye fel a kezét, akinek vannak kétségei, problémái és óriási szíve, amivel a békés megoldásokat keresi! Nektek szól a FemAnyu.

A szerző: Fekete Imola, a Nekünk bevált könyv szerzője, online mentálhigiénés tanácsadó.

Az idézőjelbe vett tudás

Nem is kell ezt a fajta ismeretet annyira idézőjelbe tenni – degradálni –, hiszen aki kisgyerekkel él, pontosan tudja, hogy milyen frusztráltságot okoz a mindennapokban, amikor semminek nincs meg a helye, mindent keresni kell, ha éppen szükség van rá és az elpakolás, a rendrakás túl sok időnket emészti fel. Ezzel szemben egy jól átgondolt rendszer kialakításával, amiben minden családtag igénye fontos szempont, rengeteg bosszankodástól kíméljük meg magunkat. Három szakértő ugrott be e témakapcsán, akiknek a munkássága szemléletformáló erővel bírt számomra.

A helykihasználás koronázatlan királynője

Marie Kondo, tokyo-i takarítási szakértő megkapó módon ötvözte a tárgyak tiszteletének ideáját a praktikus tárolás, helykihasználás gyakorlatával.¹ Olyanokat mond, hogy az elburjánzott ruhatár kiszanálását kezdjük azzal, hogy minden ruhát egyenként kézbe veszünk és feltesszük magunkban azt a kérdés, hogy örömet okoz-e számunkra ez a ruhadarab? Ezzel az első hallásra talán bárgyú megközelítéssel hatékonyan csökkenthetjük az „ez még jó lesz valamire”, „majd valamikor felveszem”, „megvettem, mert olcsó volt”, „hát, ezt a nagynénémtől kaptam” ruhastócokat, hogy egy „megkönnyebbült szekrény” (imádom ezt a kifejezését) elé álljunk minden alkalommal, ahonnan nemcsak öltözködni lesz könnyebb, hanem rendben tartani is. Utóbbira külön kitér hajtogatási, rendszerezési tippekkel. És tudd meg (ha még nem tudnád), hogy Marie lelkes hívei nem pusztán rendet raknak az otthonukban, hanem „konmariznak”!

Felesleges ruhadarabok

Az egyszerűbb gyermekkor mestere

Egy pillanatra megállt az ujjam a klaviatúrán: „Kell, hogy mestere legyen az egyszerűbb gyermekkornak – nem hülyeség ez?” Ha belegondolunk, ingergazdag világunkban igenis figyelmet igényel, hogy békés, harmonikus, nem túl stimuláló, mégis kellő kihívásokkal rendelkező, természetközeli környezetet biztosítsunk a gyermekeiknek. Miközben magunk is el-elcsábulunk a gyors, de sokszor rövidtávú megoldásokat kínáló eszközöknek és komplexumoknak, melyek jellemzően nem a természetes igényeink, hanem a kapitalizmus szolgálatában diktálják a tempót. Kétségtelen, hogy mesterien kell bánnunk a modern kor adottságaival ahhoz, hogy összhangot tudjunk teremteni kívül-belül. Ebben segít Kim John Payne, szaktanácsadó², aki a jelenség felismerésén túl, olyan gyakorlati tanácsokkal látja el a szülőket, hogy fontolják meg, például szükséges-e a televízió köré összpontosítaniuk a család – a gyerekek – figyelmét a nappali bútoraink elhelyezésével?

A szabad játék szószólója

Barbie Malibu ház

A Malibu ház nem csak Barbie, de minden gyerek álomháza. Két szinten fantasztikus játékterek, rengeteg kiegészítő, kinyitható ágyak, lifthintaszék és sok-sok vidám kaland várja a házigazdát és a vendégeket. A készlet babát nem tartalmaz.

A fenti bekezdés után talán még jobban érthető, hogy szülők körében miért vált elképesztően népszerűvé az az ötgyermekes anyuka – szülő coach –, aki a szabad játék fontosságáról blogol. Avital már több workshopot, videót és letölhető anyagot készített arról, hogy miként érdemes átalakítani a lakást különböző életkorú gyerekek szabadidős tevékenységeinek kielégítésére.³ A Montessori-módszer nyomán ő is arról a szemléletről beszél, hogy szülőként nem az a feladatunk, hogy 0-24 órában szórakoztassuk a gyermekeinket, hanem hogy megteremtsük számukra a lehetőséget az alkotásra, a szabad játékra.

Például, alakítsunk ki külön sarkot székkel, asztalkával, akár egy jól takarítható fóliával alatta, ahova leülhet rajzolni, festeni, vizezni, gyurmázni anélkül, hogy körbeaggódnánk, mit fog éppen összemaszatolni. Legyen egy másik kicsi tere a csendes játéknak, ahova csak könyveket, puha párnát, kislámpát teszünk. A jól megválasztott, fantasztikus játékszereit könnyen használható tárolókban helyezzük el. És így tovább: szeparáljuk a teret a különböző aktvitású tevékenységek szerint, amik közül a gyerek önállóan választhat, sőt, ha ügyesen, biztonságosan alakítottuk ki, akkor nekünk sem kell folyton a sarkában lennünk, miközben szabadon kalandozhat a házban.

[1] https://konmari.com/
[2] https://www.simplicityparenting.com/
[3] https://www.theparentingjunkie.com/

Fotók: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Vilmos szerint egyenesen őrültség Katalin titkos, éjszakai hobbija - ezt maga a hercegné vallotta be korábban egy podcastben.
Egészség
Sokan sajnos már csak akkor mennek el fogorvoshoz, amikor valami problémát észlelnek. Pedig itt egy rutinbeavatkozásról van szó, ami ráadásul nem is fájdalmas.
Utazás
Magyarországon is sok állat esik áldozatul az autósoknak, de egy kis odafigyeléssel ezt el lehet kerülni. Ráadásul ezt az állatfajt nem is könnyű észrevenni.