Lifestyle

"A lelki béke kulcsa, hogy összhangban éljünk az Univerzum törvényeivel" Interjú Balogh Béla íróval

Balogh Béla híd-és útépítő mérnökként kezdte, később mégis az ezoterikus témák mestere lett. Könyveinek, amikben többek között arról ír, hogyan lehet jól "használni" a tudatalattit, hogyan lehet megszabadulni a lehúzó érzelmektől, de szó esik a halál utáni és a születés előtti életről is, hatalmas rajongótábora van. Vannak-e betegségeknek lelki okai? Mitől lesz kiegyensúlyozott életünk? Mi az, ami leginkább hiányzik a mai világból? Erről (is) kérdeztük Balogh Bélát, aki a nemsokára megrendezésre kerülő Boldogság nyitott szeminárium egyik előadója lesz.

"Igyekszem úgy élni, hogy a cselekedeteimmel és az életemmel ne csupán magamat, hanem az embertársaimat is szolgáljam"

Civil foglakozását tekintve híd-és útépítő mérnök, mégis olyan könyveket ír, amelyekben ezoterikus témákkal foglalkozik. Mikor jött rá arra, hogy az is érdekli, ami „megfoghatatlan”, hogyan került kapcsolatba a spirituális gondolkodással?

Első munkahelyemen, Nagykárolyban találkoztam egy olyan emberrel, aki képes volt könnyebb tárgyakat megmozdítani pusztán koncentrálással, azaz a gondolat erejével. Hipnózissal is foglalkozott és előfordult, hogy ott is szavak nélkül, csak a gondolat erejével érte el a hatást, mégpedig olyat, amilyet előre megbeszéltünk, már csak azért is, hogy az „eredmény” számomra ellenőrizhető és meggyőző legyen. Ez aztán nagyon komoly kérdéseket vetett fel bennem a gondolat energiáját és természetét illetőleg, hiszen az iskolában azt tanították – és tanítják mind a mai napig – hogy a gondolat oly piciny energia, melynek megmérése (mármint annak, hogy a vizsgált személy pontosan mire gondol) a mai korszerű műszerekkel is lehetetlen.

Mi a hitvallása?

Nehéz kérdés, ugyanis szem előtt tartom Jézus Mester tanítását, mely szerint a megvilágosodáshoz vezető út egy három lépcsőfokból álló létra, ahol a hit és a hitvallás csak az első fok. Ugyanis az, amit vagy amiben az ember hisz, vagy úgy van, vagy éppenséggel nem. A második lépcsőfok a belső, biztos tudás, amikor az ember biztosan tudja, hogy mi az igazság. Amíg erre a lépcsőfokra valaki fel nem jut, sokszor nem is ismeri fel, hogy még az elsőn áll, és a hitbéli meggyőződést könnyen véli tudásnak, holott az messze nem az.

A biztos tudás elérése ugyanakkor feloszlatja, megszünteti az első lépcsőfokot, hiszen az, amit az ember biztosan tud, azt már nem lehet hinni. És aztán ott van még a harmadik lépcsőfok - de erről majd máskor. Szóval én úgy érzem, hogy sikerült a második lépcsőfokot elérni, nem csupán elméleti megértéssel, hanem átéléssel, megtapasztalással, tudományos kutatási eredményekkel is. Ha mégis „hitvallás”-ként kellene beszélnem erről, akkor csak annyit mondhatnék, hogy igyekszem úgy élni, hogy a cselekedeteimmel és az életemmel ne csupán magamat, hanem az embertársaimat is szolgáljam.

1987-ben Svédországba emigrált. Miért döntött a távozás mellett?

Abban az időben magyarként éltem Erdélyben, a Ceausescu-féle diktatúrában, melynek gondolat- és érzelemvilágával sehogyan sem tudtam azonosulni. Továbbá úgy tűnt, hogy ez a társadalmi berendezkedés „örökké” fog tartani és nagyon sajnáltam az időt arra gondolva, hogy egy ilyen rendszerben kellene leélnem az életet.

Gyere el a Boldogság nyitott szemináriumra!

Te tudod, téged mi tesz igazán boldoggá? És azt tudod, hogyan érheted el? A Boldogság nyitott szemináriumon azok mondják el, mit tehetsz a lelki jólétedért és hogyan fokozhatod a hatást, akik tényleg értenek hozzá: például Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, Szilágyi Áron olimpikon és Balogh Béla író.

Az esemény 2016. november 12-én lesz a Lurdy házban. Kattints most, mert a jegyek gyorsan fogynak!

Svédország régóta a világ legboldogabb országai közé tartozik; mit gondol, mi lehet ennek az oka? Mit tanulhatnának a svédektől a magyar emberek?

Ennek egyetlen oka lehet, mégpedig az, hogy azok az emberek, akik Svédországot a világ legboldogabb országai közé sorolják, még nem éltek ott huzamosabb ideig, hogy mélységében megismerjék a svéd társadalmat, annak gondolkodás- és életmódját. Erről csak annyit mondanék, hogy én 13 ott öltött év után otthagytam.

Amit viszont a svédektől megtanulhatnánk, az a hivatalos ügyek intézésének csodálatosan egyszerű és könnyű módja. Magyar ember ma még talán elképzelni sem tudja, milyen az, amikor szinte bármilyen üggyel fordul egy hivatalhoz, amint bemondja a személyi számát, AZONNALI választ kap a kérdésére és ha valamilyen dokumentumra szüksége volna, azt másnapra kiküldik postán. Ha elköltözik, elég a postán bejelentenie az új címet, és két héten belül minden levelét és értesítését az új címre küldik banktól, biztosítótól, szolgáltatóktól, hatóságoktól…

Ön számára mit jelent a boldogság? Boldog embernek tartja magát?

Belső harmóniát, biztos tudást, egészséget, szolgálatot, örömszerzést magamnak és másoknak és nagyon sok humort. Felismerni az Univerzum törvényeit, és velük összhangban, együtt dolgozni és „teremteni”. Számomra ez jelenti a boldogságot, és… igen, boldognak érzem magam.

Fotó: baloghbela.hu

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.
Utazás
Home&Design
Végre egy ház, amit tényleg bárhova magaddal vihetsz, felépítése ugyanis csupán 6 órába telik. A belső tereitől pedig egyenesen padlót fogsz.