A drágább tényleg jobb?

A minőséget meg kell fizetni, szokták mondani, de tényleg a minőséget fizetjük meg, vagy csak a fogyasztói társadalom áldozatai lettünk?

Nemrég amikor egy boltban éppen azt néztem a tejes polcnál, hogy mire van szükségem, egy lány bárminemű gondolkodás nélkül leemelt a polcról kettő kétdecis tejfölt, melynek darabja 190 forintba került. Azon gondolkodtam, hogy mit tud az a tejföl, ami majdnem kétszerese a legolcsóbbnak -de még egy márkásabbnál is több, mint másfélszer drágább.

Persze, ha csak úgy kanalazgatja az ember, nem behabarja a főzelékbe, akkor nyilván nem árt, ha ízletesebb de valóban lehet ekkora különbség a kettő között? Ha ételről van szó, azért az ember megválogatja, hogy mit vásárol, hiszen nem csak az íze a fontos, de a tápanyagtartalma, hogy miből készült, és mennyi fölösleges adalékot tartalmaz (tartósítószer, mesterséges színezék, stb.). De például egy ásványvízzel mi a helyzet? Valahogy kétlem, hogy akkora különbség lehet két természetes ásványvíz között, hogy az egyikből egy kétliteres 50 forint, a másikból a másfél literes 120, vagy akár 500.

Elvégre tiszta vízről van szó, amihez még csak nem is kellett több ezer éves jégtáblákat felolvasztani. Igazából, ha belegondolunk, akkor a reklámipar is pontosan erre épít, hogy azt vegyük meg, amit már láttunk a TV-ben, újságban, hirdetőtáblákon, stb. Amit reklámoznak az pedig szükségszerűen drágább is, de nem feltétlenül jobb. Viszont mi inkább elhisszük, hogy a minőségért fizettünk kétszer annyit, akkor is, ha nem így van.

Két kísérletet is találtam azzal kapcsolatban, hogy mennyire befolyásol minket egy-egy termék ára. Az egyikben azt vizsgálták, hogy hogyan reagált az emberek agya miközben Cabernet Sauvignon-t kóstoltattak velük, de a csoport egyik felének azt mondták, a bor 90 dolláros, míg a másiknak azt hogy 10. A bor ugyanaz volt mindkét csoportnál, mégis akik azt hitték, hogy drága bort isznak, az agyuk nagyobb élvezetről tanúskodott, mint a másik csoporté. Amikor pontozni kellett a borokat, akkor is mindig a drágább kapta a több pontot. Úgy tűnik az agyunk összeköti a drága dolgokat egy magasabb fokú élvezettel, ami következtében, alighanem még két csomag jégkocka közül is a drágábbat választanánk.

Egy másik kísérletben különböző áru fájdalomcsillapítókat teszteltek, vagy legalábbis az alanyok ezt hitték, valójában azonban placebót kaptak. A különbség csupán annyi volt, hogy az egyik csoport az ál-fájdalomcsillapító mellé egy 10 centes tabletta brosúráját kapta meg, a másik csoport pedig egy 2.5 dollárosét. Enyhe elektromos sokkot okoztak a résztvevők csuklóján, a tabletták bevétele előtt és után is tesztelték őket, hogy megállapíthassák hogyan is bírják a fájdalmat. A drágább tablettát beszedő csoport 82%-a érezte, hogy csökkentek a fájdalmai, míg a 10 centes tabletta-csoportnak csak 61%-a tapasztalt enyhülést.

Érdemes végiggondolni a főbb szempontokat, amikor vásárlunk valamit, hogy is nekünk a fontos, mert ha két termék között nincs vita-döntő különbség, akkor érdemes az olcsóbbat választani, azzal legalább a pénztárcánkat megkíméljük.

Oldalak

Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...
Sztárok
György hercegnek számos regulának kell megfelelnie, melyek között van olyan, ami azt szabályozza, milyen ruhák alkothatják a gardróbját.