Fashion&Beauty

Profi fotók és a valóság - a közösségi médiában még az is hazudik, aki igazat mond

Nagyon kevés ember ismeri be, de a közösségi média baromi rossz hatással van a mentális egészségre. Tök mindegy, hogy vagy-e elég intelligens, hogy elvonatkoztass a mesterkélt világtól, vagy megtaláld a bejegyzések valóságtartalmát. Befolyásol téged is, engem is, mindenkit. De mit tegyünk egy olyan világban, ahol az influenszereket egyetemeken képzik, ahol véleményvezérnek lenni egy szakma, és ahol az is hazudik, aki igazat mond.

A közösségi média egy fertő

Lehet, hogy te is csak eddig olvasod el ezt a cikket, majd konstatálod, hogy több mint 300 szóban fejtem ki a véleményem a témáról, ami téged is érint, de inkább elkattintasz és keresel valami infotainment írást a legújabb Netflixes sorozatról. Viszont ha van akár egyetlen júzer, aki bólogat az anyag végén, már megérte pazarolni a karaktereket.

Sokat jár az agyam mostanában a social media és a mentális egészség kapcsolatán. Nagyon nincs a kettő harmóniában, és ez meg is mutatkozik a Z generáció gondolkodásmódján. De ne is menjünk ennyire messze - itt vagyunk mi, az X-ek, a milleniálok, akikre ugyanolyan negatív hatással van az Instagram meg a Facebook, mégsem foglalkozunk vele. Mérgezi a mindennapjainkat, a társas kapcsolatainkat, az önbizalmunkat a béka feneke alá nyomja. De tűrjük. Miért? Mert a legtöbb, amit tehetünk, hogy tartunk egy-két hetes detoxokat bizonyos időközönként, majd visszatérünk, mert vágyunk a figyelemre és inhaláljuk a lájkokat. Egy olyan világban és korban ugyanis, ahol ebben mérik a szépséget és a menőséget, nem kerülheted el, hogy így ítéljenek meg. Ez baromi szomorú, de sajnos igaz.

Ehhez kapcsolódóan: mondhatnád azt is, hogy neked nincs szükséged erre az egész online térre, és letörölhetnéd egy kattintással a telefonodról az applikációt (egyébként az akksid is bírná órákkal tovább, csak megjegyezzük). De nem teszed. És itt vissza is kanyarodhatunk a fentebb említettekhez: mindenki szeretne a középpontban lenni. Mindenki a főszereplője akar lenni a saját világának, ahol sztár lehet - és ezt adja meg az Instagram. Felkínálja a lehetőséget, hogy alkossunk egy "avatárt" magunknak (a kifejezést köszönjük Yvonne Dedericknek), akit tökéletesre formázhatunk. Csak az a baj ezzel, hogy közben a valóságunk ez a mátrix lesz, és azt is elhisszük, amit hazudunk.

A fiatalok a legveszélyeztetettebbek

Az a probléma, hogy sok influenszer nem a jó irányba tereli a mai fiatalokat. Még akkor sem mondanak igazat, amikor látszólag úgy van. Nem egy olyan fake szereplője van ennek az online social iparnak, aki csak azért vállalja fel a látszólag "valódi" énjét meg arcát, azért hirdeti a body positivityt például, hogy még több követője legyen, nem azért, mert neki ez tényleg fontos és komfortos.

És sok fiatal naivan követi ezeket az embereket. Nem azért, mert buták, vagy mert nem gondolkodnak. Hanem mert egyszerűen még tapasztalatlanok, és nem látnak túl a tökéletes szépségen. Ők is áldozatok, csak közben rettenetesen sérül az önbizalmuk, hosszútávon pedig belőlük lesznek az önképzavaros felnőttek, akik az élet számos különböző területén határozottság híján nem fognak majd kellőképpen boldogulni. Igen, ilyen következményei lehetnek a közösségi média fertőzésnek - szövődmények, melyek mély nyomokat hagynak, és talán később isszuk meg az előzmények levét.

Profi fotók és a valóság

2021-re elértünk egy olyan szintre a közösségi médiában, hogy sok híresség ténylegesen posztol smink nélküli képeket, megmutatják, hogy ők sem tökéletesek, és valamelyest talán visszatértünk a természetességhez. De az arány még mindig nagyon alacsony. Amíg olyan fotómanipulációs-szerkesztő alkalmazások vannak, mint az Airbrush, FaceApp és társai (talán ez a kettő a legnépszerűbb), addig filterezett, plasztikázott, retusált bejegyzések tömkelege jön velünk szembe a social platformokon. Ezért van, hogy ma már a legnagyobb bók, amit egy nő kaphat: "jé, te élőben is úgy nézel ki, mint Instán". Hát ja, elég ritka.

És itt most nem arról van szó, hogy sminkeli magát valaki, csinosan öltözik vagy fodrászhoz jár. Hanem arról, amikor felmész az Instagramra, és a kereső felületen minden második nő ugyanúgy néz ki. (Körülbelül mint Kylie Jenner - éles áll, hatalmas száj, húzott szem, porcelán bőr. Nem nézünk ki így a való életben, legalábbis ritkán.)

Nemrég írtunk a jelenlegi plasztikai trendekről. A sebészek bevallották, hogy az elmúlt egy évben (a Covid alatt) több mint 35 százalékkal nőtt a műtétek száma, a nők pedig a leggyakrabban áll-, ajak- és orrműtétet kérnek. Az egyik szakember elmondta, hogy volt olyan páciense, aki konkrétan tök konvencionálisan egy Instagram-filterrel ment be hozzá, hogy úgy akar kinézni. Ha ez nem durva, akkor mi az?

Nem akarok arc nélkül észt osztani, megmutatom én is, mit jelent a különbség a profi fotó meg a nem profi, mindenmentes között. Az alábbi két kép rólam készült. A bal oldali profi fotós által, sminkkel, filterrel, retusálva. A másikat csak otthon lőttem, smink nélkül, edzőcuccban, szerintem meg se fésülködtem. Ezt most nem azért mutatom meg, hogy villogjak vagy bármi ilyesmi, hanem mert nem akarok más fotóival példálózni. Mindkettőt kiposztoltam. Tetszik ez is, meg az is - de a jobb oldali az igazság, a bal oldali meg egy idealizált kép. Nem baj, ha megmutatod ezt is - de akkor a másik oldalról se feledkezzünk meg.

Van egy 22 éves húgom, aki van olyan okos, hogy elvonatkoztasson attól, hogy amit a közösségi médiában lát, az csak látszólag tökéletes. Mégis szüksége van SM detoxra, mert rombolja a mentális egészségét csak az, hogy naponta futószalagon jönnek szembe a kifogástalanul filterezett nők és képek, akiket a Tinder match párjuk nem ismer meg a randin, mert totál máshogy festenek a fotókon. A párkeresést is megnehezíti ez a mai felfogás, hogy ennyire vágyunk a makulátlan megjelenésre. Pedig pont az a jó bennünk, hogy vannak hibáink és nem vagyunk tökéletesek. Ja, és egyébként a férfiakra ugyanúgy vonatkoznak a fent említettek - ők ugyanúgy mókolnak a fotókkal, maximum amíg náluk 10-ből előfordul három ilyen, addig nálunk jóval magasabb az arány.

És akkor zárjuk le egy idevágóval: "Inkább legyél tökéletlen és valóságos, mint tökéletes a közösségi médiában. Ha az Instagramon híres vagy, az pont olyan, mintha gazdag lennél Monopolyban".

Fotók, leadfotó: Profimedia - RedDot, Femcafe, 123rf

Oldalak

Fashion&Beauty
Home&Design
Ahogy beköszönt a tavasz és közeledik a húsvét, sokan szeretnék otthonukat friss, vidám és ünnepi hangulatba öltöztetni. Ehhez adunk most kreatív, praktikus ötleteket!
Lifestyle
Rengetegféle hobbi közül választhatunk a mindennapok során, teljesen eltérő, hogy kinek mi válik be, mit élvez a legjobban. Létezik viszont egy hobbi, mely egyetlen forintba sem kerül, bármikor...
Fashion&Beauty
A különféle izgalmas ruhatrendek mellett idén természetesen a figyelemre méltó cipőkből sem lesz hiány.