Egészség

Nyitott hasfallal született kisfiút mentettek meg a szegedi gyermekklinikán - egy világhírű sebésznek is része volt a sikerben

A gyermek koraszülöttként, császármetszéssel jött a világra, minden hasi szerve a hasfalon kívülre esett.

Korábban három műtétet hajtottak végre rajta

Ritka fejlődési rendellenességgel született kétéves kisfiút műtöttek meg a szegedi gyermekklinikán, a hódmezővásárhelyi gyermek várhatóan teljes értékű életet élhet majd - írja az MTI.

A kisfiú koraszülöttként, császármetszéssel jött a világra, és minden hasi szerve a hasfalon kívülre esett. Az SZTE Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermek-Egészségügyi Központ orvosai Kovács Tamás vezetésével korábban három műtétet hajtottak végre rajta.

A negyedik beavatkozásban – és várhatóan majd az ötödikben is – Amulya Saxena, a világ egyik legismertebb és legelismertebb gyermeksebész professzora volt a szegedi orvosok segítségére. A kisfiú esetében ugyanis olyan elváltozásról volt szó, amely rendkívüli kihívások elé állította a szegedi orvosokat. A hasüregen kívül található szervek nagyon sérülékenyek, ezért nem helyezhetők vissza egy lépésben.

A legutóbbi, negyedik műtét során a hasűri szervek nagy részét vissza tudták helyezni, és egy természetes kollagén tartalmú hálóval kisebbítette a hasfali hiányt. A háló segíti az izmok regenerálódását is.

A következő műtét végleg orvosolhatja a problémát

A következő beavatkozással a szakemberek reményei szerint végleg orvosolni tudják majd a problémát. A cél az, hogy amire a kisfiú óvodás lesz, addigra minden a helyére kerüljön, és a fiú teljes értékű életet élhessen. A modern szakellátásban részesülő gyermekek 90–100 százaléka egyébként maradandó egészségkárosodás nélküli képes minderre.

A hasfal záródási zavarával születő gyermekeknél különböző mértékben türemkednek elő a hasi szervek, amelyeket a hashártyából és magzatburokból álló tömlő fed. Az egészséges magzati fejlődés során a belső hasi szervek először a testen kívül fejlődnek ki, majd a hasüregbe húzódnak vissza, ezt követően a hasfal zárul.

A veleszületett hasfalzáródási rendellenességek műtéti kezelése többnyire szövődménymentesen megoldható, de súlyos, ritka formája, amikor az egész máj és a többi hasi szerv is a hasüregen kívül helyezkedik el. Ennek kezelése bonyolult, több lépésben végezhető el.

Fotó: 123rf

Biztos te is emlékszel még Zentére, az SMA-val diagnosztizált kisfiúra, akiért az egész ország egy emberként fogott össze és gyűjtött pénzt a kezelésére. Szerencsére Zente már lassan öt éves lesz, azonban az SMA továbbra is probléma. Most azonban hatalmas lépést tett az orvostudomány.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Lifestyle
Az Oroszlán szerelmi élete meglepő fordulatot vehet. Napi horoszkóp!
Egészség
Rengeteg nőt érint ez a betegség Magyarországon, és tilos félvállról venni. A tünetek bizony egy bizonyos ráktípus előjelei is lehetnek.