Ma van az Alzheimer-kór világnapja - Tudj meg mindent a betegségről

Az Alzheimer-kór a 65 év felettiek 5%-át, a 80 év felettiek 20%-át érinti. Kiváltó oka ismeretlen, ám számos feltételezés létezik kialakulásáról. A gondolkodás beszűkülésével, magatartásváltozással és folyamatos fizikai leépüléssel járó betegségben Magyarországon kb. kétszázezren szenvednek.

Kialakulása, kezelése

Létrejöttének pontos oka még máig sem ismert, de többek között a genetikai adottság, egyes vírusok és környezeti ártalmak hatásának tulajdonítják. A betegeknél különböző tünetek jelentkezhetnek, mint például emlékezetzavar, beszédzavar, nyugtalanság, mozgászavarok, rosszabb esetekben agresszivitás, a személyiség megváltozása, hallucinációk. Ez a betegség csak tünetileg kezelhető, az idegrendszerre ható szerekkel, antioxidánsokkal, gyulladáscsökkentőkkel, hormonális készítményekkel próbálják enyhíteni.

A betegség szakaszai

A betegség első szakaszában emlékezetkiesés, a tájékozódási képesség elvesztése és a személy befelé fordulása figyelhető meg. Ezek után egyre gyakrabban jelentkezhetnek a szétszórtság jelei, nevek és megbeszélt találkozók elfelejtése, majd fáradékonyság. A harmadik szakaszban már középsúlyos demenciáról beszélhetünk, a mindennapi teendők elvégzése is nehézséget okoz, nehezen ismer fel rokonokat és ismerősöket, valamint a nyelvi működés zavartsága és a mozgás hátráltatottsága is előrehaladott.

Fotó: multipress.com.mx

Oldalak

Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...
Sztárok
György hercegnek számos regulának kell megfelelnie, melyek között van olyan, ami azt szabályozza, milyen ruhák alkothatják a gardróbját.