Kiderült, miért okozhat vérrögöt a koronavírus

Képesek vérrögképződéshez vezetni
Korábbi egerekkel végzett kutatások alapján megállapítást nyert, hogy az autoantitestek képesek vérrögképződéshez vezetni, és a tudósok legújabb kutatásából az is leszűrhető, hogy az erek belső bélését alkotó endoteliális sejtekre is komoly terhet rónak, így ezek a sejtek elveszítik azon képességüket, melyekkel egyébként meggátolhatnák a vérrögképződést. Kutatási eredményeiket a szakemberek az Arthritis & Rheumatology című tudományos lapban publikálták.
A kutatók felfedezték, hogy az endoteliális sejtek képesek úgy aktiválódni az autoantitestek hatására, hogy ragadóssá teszik az erek belső falát, mely így más sejteket vonz az érfalhoz, és ez már vérrögképződéshez vezethet. Ez azonban még nem minden: a tudósok arra is rájöttek, hogy amikor eltávolították az antifoszfolipid autoantitesteket a COVID-19 vérmintákból, az endotélsejt-aktiváció, amely serkenti a véralvadást, elveszett.
A szakemberek hangsúlyozzák: ahhoz, hogy további megállapításokat tehessenek az autoantitestek tevékenysége és a vérrögképződés közti összefüggéssel kapcsolatban, újabb vizsgálatokra lesz még szükség.
Fotó: 123rf
Érdekes dolgok kerültek felszínre a koronavírus múltjával kapcsolatban, amelyek azonban a jövőre nézve is fontosak lehetnek. A 19. század végén tomboló orosznátha-járvány története elképesztő hasonlóságot mutat a mostani pandémiával.


























