Gyógyíthatatlan betegség terjed hazánkban, rengeteg gyermek is áldozatául esik
Az elmúlt néhány évtized során nagymértékben emelkedett a gyulladásos bélbetegségekben (IBS) szenvedők száma. Magyarországon körülbelül 60 ezer ember életét keseríti meg a kór, mely sokszor már igen fiatal korban kialakul.
Akár 6 éven aluli gyermekeket is érinthet
Az IBS két csoportját lehet elkülöníteni: a betegek egyik része a bélrendszer krónikus gyulladását eredményező Crohn-betegségben, a másik fele pedig fekélyes vastagbélgyulladásban, ún. colitis ulcerosában szenved - idézi az Infostart a Semmelweis Egyetem közleményét. A hozzávetőleg 60 ezer magyar beteg 15-20 százaléka 18 éven aluli, és ritkán ugyan, de előfordulhat a betegség nagyon korai válfaja 6 éven aluli gyermekeknél is, ezt VEO-nak nevezzük. Miheller Pál, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika docense hozzátette: a gyulladásos bélbetegségeket jelenleg a gyógyíthatatlan krónikus betegségek között tarják számon, így az, hogy egyre korábbi életkorban lépnek fel, számos kihívást jelentenek az orvostudomány és az egyén számára is. Ha ugyanis valakinél például 15 éves korában alakul ki a betegség, akkor elképzelhető, hogy akár további 65-75 évig is ezzel együtt kell élnie, vagyis sokkal hosszabb idő van a gyógyszeresen már nem kezelhető szövődmények kialakulására.
Bár a bőrviszketés hátterében leggyakrabban a száraz bőr, valamint az irritáció és az allergia áll, nem csupán ezek lehetnek a kellemetlenség kiváltó okai, hanem egyes esetekben akár komoly betegségeket is jelezhet ez a banálisnak tűnő probléma.