Egészség

Ezért fontos a rendszeres kisrutin és nagyrutin laborvizsgálat

Az emberek többsége csak akkor jelenik meg laborvizsgálaton, ha valamilyen panaszokat tapasztal, esetleg kezelőorvosa bizonyos tünetek miatt nem utasítja rá. Ez a hozzáállás tőlünk nyugatabbra teljesen idegen, hiszen mindenkinek javasolt, hogy évente legalább egy alkalommal elvégeztessen egy általános laborvizsgálatot.

Ezzelidő előtt, még korai stádiumban fény derülhet olyan betegségekre vagy elváltozásokra, amelyek később súlyosabb állapotokat idézhetnek elő. Prevenciós jelleggel a kisrutin vagy a nagyrutin laborvizsgálat elvégzése javasolt éves rendszerességgel. Hogy mit kell tudni ezekről a csomagokról, egyáltalán milyen értékeket lehet ellenőrizni a segítségükkel? Lássuk!

A kisrutin laborvizsgálat

A kisrutin laborvizsgálat valójában az általános vérvétel megfelelője, amely tökéletesen alkalmas arra, hogy évente egy alkalommal ellenőrizzük szervezetünk működését. Hasznos, ha megvizsgálnánk szerveink állapotát, a véralvadási faktorokat vagy éppen a gyulladásra utaló paramétereket, amelyek súlyosabb betegségek jelenlétét is időben kiszűrhetik. Az általános prevenció egyik legjobb módszere, hiszen a vérkép alapján kezelőorvosunk a megfelelő szakághoz tud irányítani minket alaposabb kivizsgálásra.

Mikor ajánlott a kisrutin laborvizsgálat?

A kisrutin laborvizsgálat 18 éves kor felett mindenkinek ajánlott évente legalább egy alkalommal az esetleges betegségek, illetve elváltozások kiszűrésének érdekében. Akkor is ideális, ha krónikus betegség eredményeit szeretnénk ellenőriztetni vagy átfogó képet kapnánk szervezetünk aktuális állapotáról. Egy vérkép nagyon fontos minden esetben, amikor olyan orvosi kivizsgálásra készülünk, ahol szükség lesz ezeknek az értékeknek az áttekintésére, esetleg bizonyos tünetek esetén a kezelőorvos szeretné felderíteni a háttérben meghúzódó folyamatokat.

Mit lehet vizsgálni a kisrutin vérvétellel?

A kisrutin laborvizsgálattal az általános egészségszűrés mellett ellenőrizhető a máj és a vesék funkciója, valamint a szervezetben zajló anyagcsere folyamatok is. Megmutatja továbbá a vérsüllyedés és a vércukor, a húgysav, az összkoleszterin, a triglicerid és a bilirubin értékét, valamint a fehérvérsejtszámot, illetve a fehérvérsejt bizonyos fajtáinak a mennyiségét is.

A nagyrutin laborvizsgálat

A nagyrutin laborvizsgálat egy komplexebb vérvételi csomag, amely sokkal több paramétert ellenőriz, mint kisebb társa. Segítségével gyakorlatilag teljes képet kaphatunk a testünk, illetve minden főbb szervünk működéséről. Szintén prevenciós vizsgálat, amelynek két típusát is megkülönböztethetjük egymástól, hiszen külön férfiak és nők számára specifikált változatban érhető el. A megelőzés mellett különösen fontos bizonyos tünetegyüttesek vagy betegségek diagnosztizálásakor, sőt ahhoz is hozzájárul, hogy milyen szakág bevonására, illetve milyen további vizsgálatok elvégzésére van szükség.

Mikor ajánlott a nagyrutin laborvizsgálat?

Mint fentebb elhangzott, a nagyrutin laborvizsgálat 18 éves kor felett legalább két-háromévente, 40-45 éves kor felett pedig évente javasolt azoknak, akik törődnek az egészségükkel, és már korai stádiumban szeretnének reagálni egyes elváltozásokra.

A nagyrutin laborvizsgálat kiemelkedően átfogó képet ad a test egészéről, így komplex tünetegyüttesek és panaszok esetén nagy segítséget jelenthet a diagnózis felállításában, illetve az egészség megőrzésében. Általános problémák esetén is gyakran inkább a nagyrutin laborvizsgálat javasolt, így gyakori fejfájás, rossz közérzet, fáradékonyság vagy gyengeség mellett szintén ezt a vérvételi eljárást érdemes kérni.

Mit lehet vizsgálni a nagyrutin vérvétellel?

A nagyrutin laborvizsgálat minden olyan értéket vizsgál, mint a kisrutin, így a vese-, és a májfunkció (bilirubin, GOT, GPT, GGT, alkalikus foszfatáz), a zsír- és anyagcserefolyamatok, a különféle gyulladásos állapotok, de a pajzsmirigy működésének értékei is ide sorolhatók (TSH). A kapcsolódó vizeletvizsgálat hozzájárul ahhoz, hogy fényt lehessen deríteni a különféle – főként húgyúti – fertőzésekre, az anyagcsere rendellenességekre, valamint a vesebetegségek kiszűrésére.

A nők számára specifikált nagyrutin vérvételen a CA-125 érték is szűrésre kerül, ami a petefészekrák tumormarkereként segít idő előtt feltárni a kérdéses daganattípust – akár már korai stádiumban is. Ezzel szemben a férfiaknál a PSA értéket lehet mérni a nagyrutin vérvétellel, ami a prosztata specifikus antigénjeként az esetleges prosztatarák korai felismerésében nyújt segítséget.

Kisrutin vagy nagyrutin vérvételre van szüksége?

Szeretne kisrutin vagy nagyrutin vérvételt? Válassza a Lotusz Medical Centert, ahol sorban állás és várólisták nélkül, nyugati színvonalon végezzük laborvizsgálatainkat, méghozzá a professzionális ellátás mellett megfizethető áron. Kimagasló ár-érték arányt képviselő vizsgálati csomagjaink mellett modern eszközpark, valamint ügyfélközpontú hozzáállás várja azokat a pácienseket, akik mellettünk döntenek: laborvizsgálat Budapest.

Publikáló: Lotusz Medical Center

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Egészség
Lifestyle
A legtöbb ember még mindig fürdőruhában szaunázik, és sokan nem is tudják, hogy ez milyen káros hatással van az egészségünkre.
Lifestyle
Abszolút nem mindegy, hogy milyen poloskával találkozunk Magyarországon. Bizony van olyan, ami meg tud csípni.
Lifestyle
Egy kutatás feltárta, miről álmodnak leginkább az egyes országok lakói és bár sok hasonlóságra derült fény, hazánk vezető álma inkább aggasztó és elgondolkodtató.