Egészség

Horrorkórházak lepleződtek le Angliában: újszülöttek és kismamák a többszáz áldozat között

Kitört a szigetország egyik legnagyobb egészségügyi botránya. Újszülöttek százai haltak meg vagy szenvedtek életre szóló károsodást két angol kórházban.

Az áldozatokat hibáztatták

Az Anglia nyugati részén több kórházat és szülészetet működtető közegészségügyi szolgáltató, a Shrewsbury and Telford Hospital NHS Trust felügyelete alá tartozó egészségügyi intézményekben az elmúlt húsz év alatt többszáz újszülött, és több kismama halála elkerülhető lehetett volna, ha jobb ellátást kapnak. Egy nagyszabású, öt éve készülő jelentésben arról számoltak be, hogy 201 gyerek maradhatott volna életben, ezzel szemben 131 gyerek született halva, 70 pedig nem sokkal a születése után halt meg. A dokumentum szerint további 94 esetben elkerülhető lett volna, hogy maradandó egészségkárosodást, köztük oxigénhiány miatt kialakult agysérüléseket szenvedjenek gyerekek. Rajtuk kívül kilenc anya halála is megelőzhető lett volna – számolt be brit sajtóértesülések alapján az Infostart.

Két évtizeden át folyt az intézményekben hibás gyakorlat. A független vizsgálatot Donna Ockenden szülésznő vezette. 1592 esetet vizsgáltak meg, amelyek 1486 családot érintettek. Az esetek többsége 2000 és 2019 között történt. A jelentés szerint a természetes szülést előnyben részesítő kultúra keretében vonakodtak császármetszéseket elvégezni, ami sok újszülött halálát okozta. A jelentésből az is kiderült, hogy az anyákat hibáztatták gyermekeik haláláért, sőt, egyes családoknak azt mondták, hogy az elhunyt anyák voltak felelősek saját halálukért.

A jelentés szerint nem mérték fel megfelelően a kockázatokat, nem figyelték megfelelő módon a csecsemőket és nem tanultak az ismételten elkövetett hibákból sem. „Az ellátásban elkövetett hibák egyik esetről a másikra ismétlődtek. A magzati növekedés nem hatékony nyomon követése és a császármetszéstől való vonakodás kultúrája azt eredményezte, hogy sok csecsemő a szülés során vagy röviddel azt követően meghalt. Sok esetben az anyák és a csecsemők az ellátás és a kezelés következtében élethosszig tartó betegségeket szenvedtek” – mondta el Ockenden.

Azt is hozzátette, hogy a hibák okai egyértelműek: nem volt megfelelő számú személyzet, hiányzott a folyamatos képzés, nem volt hatékony vizsgálat és irányítás, és nem hallgatták meg az érintett családokat. Hajlamosak voltak az anyákat hibáztatni a rossz eredményekért, sőt egyes esetekben még a saját halálukért is.

Lapozz a cikk folytatásáért!

Fotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Lifestyle
A gyógyvizek összetevőinél gyakran említjük a ként, a jódot és a brómot is, azonban létezik egy ritkábban emlegetett, ám annál hatékonyabb összetevő, amely nagyon fontos szerepet játszik a szépségünk...
Lifestyle
A tini-romantika még mindig képes tarolni. Ismét megmutatjuk, hogy mely filmekre kaptak rá a nézők a magyarországi Netflixen!
Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...