Egészség

Megelőznéd, vagy már kialakult? Ezek sokat segíthetnek a diabétesz kezelésében!

A cukorbetegség gyakran egy új életmód kialakítását jelenti, miközben az élet más területein változatlanul helyt kell állni. Az érintetteknek sok segítségre és türelemre van szüksége a megfelelő ismeretek elsajátításához, de kellő odafigyeléssel cukorbetegként is teljes életet lehet élni.

Röviden a cukorbetegségről

A cukorbetegség (diabétesz) a szénhidrát-anyagcsere zavara. Tünetei általában: állandó szomjúság, megnövekedett vizeletmennyiség, fáradékonyság, súlycsökkenés. A viszkető bőr, nehezen gyógyuló sebek, a látásromlás, fejfájás, vagy a romló fogak is intő jel lehet.

Megkülönböztetjük az 1-es, és a 2-es típusú cukorbetegséget. Az 1-es típusú megbetegedést a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása okozza, míg a 2-es típus esetében az inzulin nem hat kellőképp. Utóbbi kezdetén vércukoremelkedés még nem jelentkezik, csak bizonyos helyzetekben, mivel a hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel igyekszik megtartani az egyensúlyt. Különösen fontos tehát a rendszer szerint történő többszöri mérés, mivel az esetleges, egyszeri mérésekkel lehet, hogy pont a jó vércukortartományba mérünk bele, és azt gondolhatjuk, hogy minden a legnagyobb rendben. Bővebben ezen a linken tájékozódhatsz a strukturált vércukormérésről.

A kialakulás okai

Az egyik legnagyobb hajlamosító tényező lehet az elhízás és a testmozgás hiánya. Az életkor növekedésével szintén nagyobb lehet a kockázata a cukorbetegség kialakulásának. Ha a családban volt már ilyen betegség, akkor érdemes fokozottabb rendszereséggel mérnünk vércukorszintünket.

Kezelése

A gyógyszerek szedése és a folyamatos ellenőrzés mellett egy dietetikus tanácsait követve jól kezelhető. Szerencsére az édességről sem kell teljesen lemondani egyes esetekben, hiszen a legtöbb boltban könnyen beszerezhetőek diabetikus finomságok. Mindenesetre fontos a folyamatos testmozgás, érdemes legalább 30 percet sportolni, vagy akár csak egy sétát tenni. Mozgás előtt kérjük ki az orvos tanácsát. Inzulin kezelteknél mozgás előtt, mozgás közben figyelni kell a vércukorszintre - ha túl alacsony, érdemes abbahagyni az edzést.

Étkezés

A sóskával, spenóttal vagy a fejes salátával nem nyúlhatunk mellé. Javítják az emésztést, tisztítják a vért, így gyorsítják az anyagcserét, valamint alacsony kalória- és szénhidrát-tartalommal rendelkeznek. Emellett be lehet szúrni az étrendbe a bogyós gyümölcsöket (ha nem magas a cukortartalmuk), a csonthéjasokat, tökféléket, valamint olyan fűszereket, mint a bazsalikom, a fahéj, a kömény, vagy a rozmaring.

Fontos a fehérjebevitel is, így lehet enni bőr nélküli csirkehúst, sovány marha- vagy sertésszeletet, tojást, tonhalat, lazacot, rákot, busát vagy tofut. Keményítő tartalmú ételeket lehetőleg lassan felszívódó formában kerüljenek a tányérra. Válasszuk például a teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményt, magas rosttartalmú gabonaféléket, rizst, babot, borsót.

A titok: mérj rendszeresen! (x)

A cukorbetegség sajnos népbetegség Magyarországon, pedig kellő odafigyeléssel megelőzhető, elodázható a kialakulása. Cukorbetegként is lehet teljes életet élni, csak a helyes életmód mellett egy egyszerű és rendszeres dolgot kell tenni: mérni a vércukorszintet! Méghozzá olyan pontos és megbízható készülékekkel, mint az Accu-Chek vércukormérői, amelyek árai ráadásul most 2000 forinttal csökkentek!

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Egészség
Lifestyle
A téma a mobiltelefonok széleskörű elterjedése óta foglalkoztatja az emberiséget, de vajon mi a teljes igazság? Tényleg agyrákot okozhat a túlzásba vitt mobilhasználat?
Lifestyle
Sztárok
Szeptemberben közölte a nagyérdeművel a jó hírt Katalin hercegné, miszerint kemoterápiás kezelésének végéhez ért, ám a munkába csak fokozatosan tervez visszatérni, emiatt pedig egyelőre továbbra is...