Csipkebogyó: az univerzális csodaszer

A leghatásosabb csodagyógyszer a hetekig húzódó lebetegedés elkerülésére pedig a már nagyszüleink által ismert és ajánlott csipkebogyó.

Az első hópelyhek szállingózásával sajnos nyilvánvalóvá vált, hogy a tél visszavonhatatlanul és végérvényesen beköszöntött. Már minden háztartásban előkerültek a télikabátok, a lenge nyári ruháinkat egy jó darabig mellőznünk kell. A rideg téli időben pedig pár perc alatt lebetegedhetünk, ezért nem árt, ha a meleg, már-már eszkimókéra hajazó öltözetünk mellett immunrendszerünkre is odafigyelünk.

Nagyszüleinkig végtelen generációk óta ajánlják a csipkebogyót mindenféle betegség, főleg megfázás ellen, mint univerzális csodagyógyszer. Általában bebizonyosodik, hogy a mendemondák szerint használatos gyógymódok tényleg hatásosak, több esetben látványosabb eredményt érhetünk el velük, mint a gyógyszertárban vásárolt csodát ígérő, drága gyógyszerekkel. A csipkebogyó esetében ez különösen igaz, a gyógyszeripar nem véletlenül reklámozza készítményüket a csipkebogyó alapanyagával. De miben is rejlik a csipkebogyó különlegessége?

A vadrózsa, más néven csipkerózsa, gyepűrózsa, ebrózsa, vagy latinul Rosa canina élénkpiros termését nevezzük csipkebogyónak, mely az egyik leghatásosabb gyógynövényünk. A csipkebogyó különösen jótékony hatása főként a magas C-vitamin tartalmának köszönhető, tízszer több C-vitamint tartalmaz, mint a meghűlések esetén gyakran használatos citrom. A C-vitamin pedig köztudottan növeli a betegségekkel szembeni ellenálló-képességünket, ezért kiváló meghűléses betegségek ellen. A csipkebogyó nem csak remek immunerősítő hatásáról híres, de magas magnéziumtartalmáról is, aminek köszönhetően kiválóan alkalmas szív-és érrendszeri betegségek, keringési zavarok gyógyítására, emellett serkenti a gyomornedvek működését, csökkenti a vérnyomást és jelentős idegnyugtató hatással is bír. Széles körben alkalmazzák vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut orvoslására, illetve vizeletjavító és emésztést javító hatásáról is közismert.

A csipkebogyó másik előnye, hogy sokféleképpen fogyaszthatjuk, mégis megőrzi jótékony hatásait. A leggyakrabban teaként használjuk: a csipkebogyónak nem csak immunerősítő, ezáltal betegségmegelőző szerepe van, de ha az influenzás időszakban már megbetegedtünk, a bogyóból készített gyógytea rendszeres fogyasztásával könnyen kilábalhatunk az influenzából. A csipkebogyó tea készítésénél arra kell figyelnünk, hogy nem szabad forrázni, a szárított termést szobahőmérsékletű vízbe áztassuk be egy éjszakára, majd szűrjük le, és ízlés szerint mézzel vagy nádcukorral édesítve már fogyaszthatjuk is.

Sokan csak teaként fogyasztva ismerik, de gyakran készítenek belőle lekvárt, szörpöt, mártást, levest, likőrt, bort, pálinkát is. Az áttört csipkehúst keverhetjük joghurtba, kefirbe illetve ásványvízbe, íz javító hatása miatt pedig gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban is széles körben alkalmazzák. Szinte minden teakeverék tartalmaz csipkebogyót erősítő és üdítő hatásának köszönhetően, de nem csak teakeverékek, hanem az étrend- kiegészítők gyakori alkotóeleme is, ugyanis a feldolgozása során elég sok C-vitamin veszendőbe megy, amit a csipkebogyó jótékony hatásával pótolnak.

Tanulság: Ha elkaptunk egy csúnya náthát, mielőtt kétségbeesetten a gyógyszertárba rohannánk, készen ezreket költeni influenza elleni gyógyszerekre, előbb nézzünk körül otthon, hátha megússzuk a betegséget egy gyors teafőzéssel és egy kis pihenéssel.
 

Oldalak

Sztárok
Úgy néz ki, hogy Demcsák Zsuzsa is eljutott arra a pontra, hogy nem szeretné kiteregetni a magánéletét, de azért néhány titkot mégis megtudtunk a szerelméről.
Lifestyle
Talán még a párunknak sem szoktuk elmesélni, ha általában valamilyen szexuális tartalmú álmunk van, pedig lehetnek rejtett jelentései. Most megmutatjuk, hogy mit jelenthet például, ha az előző...
Sztárok
A JAG-Becsületbeli ügyek az első számú katonai dráma volt a tévében, ami milliókat vonzott a képernyőket elé. Lassan 20 éve annak, hogy véget ért a sorozat és azóta elképesztően megváltoztak a...