Az alkohol pusztító hatásai - Ezért érzékenyebbek a nők

Mindenki tisztában van azzal, hogy az alkoholizmus komoly függőség, amely súlyos problémákat, végül teljes leépülést eredményez. A túlzott alkoholfogyasztás – habár egy pohár bornak van néhány pozitív hatása is – sohasem egészséges, a nők pedig még érzékenyebbek rá. Vajon miért? Erre is kerestük a választ, továbbá összegyűjtöttük az alkohol rövid- és hosszútávú egészségügyi hatásait.

Rövid távon
Csak hogy ne riasszunk el senkit, az elején meg kell említenünk néhány pozitívumot. A kis mennyiségű alkohol bizonyítottan növeli a vér úgynevezett HDL-koleszterin szintjét. Ez a koleszterinek egy hasznos fajtája, mely tisztítja az erek falait és fokozza a vérkeringést, így csökkenti az érelmeszesedés, illetve a trombózis esélyét. Az alkohol kellő mennyiségben való fogyasztása után a rövid távú hatásokat már biztosan mindenki tapasztalta. Gátolja az idegsejtek közti kommunikációt, lassítja a működésüket, ezáltal gyengíti az érzékeket, koordinálatlan mozgást eredményez.

Ügyetlenség, szervezetlenség, kézremegés – ezek az első tünetek. Alkohol hatására az agyban, a hipotalamuszban található úgynevezett jutalomközpont dopamint termel, ezáltal a közérzetre is hatást fejt ki. A hipotalamusznak egyrészt az agresszió féken tartásában is szerepe van, ezért fordul elő, hogy sokan erőszakossá válnak alkoholfogyasztáskor. Másrészt az emlékezet kialakulásásért is felelős, így a gátlása emlékezetkieséshez vezethet.

Ezek a tünetek nők esetében gyorsabban megjelennek és lassabban csillapodnak. Ennek egyik alapvető oka, hogy alacsonyabbak és kisebb a testtömegük. Ezenkívül náluk a sejtek zsír és víz aránya eltérő, átlagban kisebb a víztartalom, mint a férfiaknál, így kevésbé tudják higítani a testbe kerülő alkoholt. A női szervezetben lassúbb a méregtelenítés, így a májat könnyebb túlterhelni. Egy másik ok az ösztrogén és progeszteron hormonok mennyisége, mely a menstruációs ciklus során ingadozik, így az alkohol pszichés hatásai is erősebbek.

Hosszú távon
Nemcsak a rövid, de a hosszútávú hatások is gyorsabban jelentkeznek a nők esetében, mindegy, hogy kialakult-e már hozzászokás vagy nem. Ha alkohol kerül a szervezetbe, a májban folyamatosan termelődnek a lebontásért felelős enzimek, rendszeres fogyasztás esetén pedig fokozott az igénybevételük, ami kárt okoz. A lebontás során ugyanis olyan mérgező anyagok keletkeznek, melyeket a máj kénytelen elraktározni. Ám a kapacitás véges, a raktározó sejtek egy idő után nem tudják ellátni a feladatukat. Az aktív sejtek számának csökkenése májkárosodást eredményez, mert a máj sem tud végtelenségig regenerálódni.

A központi idegrendszerre gyakorolt hatás miatt alakul ki lelki függőség, ezt okozza hosszú távon a dopamintermelés. Az alkohol károsítja az idegsejteket, melyeknek száma előbb-utóbb csökkenni kezd, ami elbutuláshoz vezet, hiszen a májjal ellentétben ezek semmilyen regenerálódásra nem képesek. A Korsakov-kór például súlyos alkoholisták betegsége, mely a teljes emlékezőképesség elvesztését jelenti. Az alkohol károsítja a hasnyálmirigyet, komoly fájdalmakkal járó gyulladást okoz. Negatív hatása van a szívműködésre is, szívelégtelenséget, szívritmuszavart eredményez. Fogyasztása egy idő elteltével étvágytalanságot, táplálkozási zavart, gyomorpanaszokat okoz.

Oldalak

Sztárok
Ahogyan a Mirror is írja, Harry és Károly hamarosan újra láthatják egymást, ha minden a herceg tervei szerint alakul majd.
Lifestyle
Azért valószínűleg nem ez fogja visszatenni Lindsay Lohant a térképre, viszont a frissen felkerült filmek nem igazán tudtak labdába rúgni mellette.
Lifestyle
A TikTokon ezerféle elképesztően zseniálisa takarítási trükkel találkozhatunk, érdemes viszont olykor közelebbről is megvizsgálni, vajon valóban hatékonyak-e ezek a módszerek.