Utazás

Már most látszik, mennyire kaotikus lesz az idei nyarunk: nem hagyományos kánikula vár ránk

Május és július között kialakulhat az El Nino időjárási jelenség, amely világszerte felborítja a hőmérséklet és csapadékmennyiség alakulását – áll a Meteorológiai Világszervezet (WMO) legfrissebb jelentésében, írja az MTI.

Egyre melegebb a tengerfelszín

A szervezet közölte: a Csendes-óceán egyenlítői térségében gyorsan emelkedik a tengerfelszín hőmérséklete, ami arra utal, hogy az El Nino jelenség már a nyár elején kialakulhat. A prognózis szerint a következő három hónapban a szokásosnál magasabb hőmérséklet várható világszerte, a csapadék mennyisége pedig térségenként eltérően alakulhat.

Az év eleji semleges időszak után az előrejelzési modellek most már egybehangzóan az El Nino kialakulását valószínűsítik, amely a következő hónapokban tovább erősödhet – közölte Wilfran Moufouma-Okia, a WMO éghajlat-előrejelzésért felelős vezetője.

A szervezet közleményében kiemelte: bár a jelenség hatásai Európában csak közvetetten mutatkoznak meg, a következő hónapokban átlag feletti szárazföldi hőmérséklet várható a kontinens nagy részén. Mint írták, az északi féltekén a nyári időszakban az El Nino miatt felmelegedő tengervíz erősítheti a hurrikánok képződését a Csendes-óceán középső és keleti részén, ugyanakkor az Atlanti-óceán térségében gátolja azok kialakulását.

Video Szem nem maradt szárazon: 10 éves a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány

Felerősítheti az éghajlatváltozás hatásait

Az El Nino a Csendes-óceán középső és keleti, egyenlítői térségében a tengerfelszín felmelegedésével járó, 9–12 hónapig tartó jelenség. A legutóbbi 2024 áprilisában ért véget. A 2023–2024-es erős El Nino és az üvegházhatású gázok kibocsátásának együttes hatása miatt 2024 a valaha mért legmelegebb esztendő volt.

Nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy az éghajlatváltozás gyakoribbá vagy erősebbé tenné az El Nino-jelenséget, de a hatásait felerősítheti, mivel a melegebb óceán és légkör több energiát és nedvességet biztosít a szélsőséges időjárási jelenségek kialakulásához.

Az El Nino hatásai térségenként eltérnek: Dél-Amerika déli részén, az Egyesült Államok déli államaiban, Afrika szarván és Közép-Ázsiában több csapadékot hozhat, míg Ausztráliában, Indonéziában és Dél-Ázsia egyes részein aszályt okozhat.

Leadfotó és fotó: 123rf

Oldalak

Utazás
Sztárok
Hazánk egyik legismertebb sztárpárja, Járai Máté és Járai Kíra évtizedek óta teljesen új fénytörésbe helyezi mindazt, amit a hagyományos házasságról, a hűségről és a kompromisszumokról gondolunk.
Lifestyle
Kellemetlen szagok és lassan lefolyó víz a konyhában vagy a fürdőben? Ne hívjon méregdrága szakembert, mert a megoldás már ott lapul a konyhaszekrényben!
Lifestyle
Egy 66 éves budapesti férfinél igazolták a nyugat-nílusi lázat. A vizsgálat szerint nem külföldön, hanem Magyarországon fertőződhetett meg.
Fashion&Beauty
Diana hercegné nemcsak elegáns estélyi ruháival és ikonikus kosztümjeivel írta be magát a divattörténelembe: a hétköznapi öltözékei legalább akkora hatással voltak a női divatra. Ősszel különösen...
Lifestyle
Egy új tanulmány rávilágított arra, hogy elképesztően megváltozik az agyad, minél tovább vagy párkapcsolatban. Cikkünkből megtudhatod, mire számíthatsz a hónapok vagy éppen az évek során!
Lifestyle
Lecsap a nyári hőségre a hidegfront: viharos széllel, jégesővel és heves zivatarokkal érkezik a fordulat, amely hét déli vármegyét érint a legsúlyosabban.