Lifestyle

Nincs több húsreklám – Pusztul a bolygó

Betiltják a hús reklámozását egy holland városban a klímaváltozás elleni harc részeként.

A húsreklámok tiltása is a klímaharc részévé vált

Video Szem nem maradt szárazon: 10 éves a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány

A világon elsőként a hollandiai Haarlemben betiltják a húsipari termékek reklámját, miután az önkormányzat a klímaválsághoz hozzájáruló termékek közé sorolta a húst.

A környezetre káros termékek közterületi reklámját tiltó listát a múlt héten véglegesítették Haarlemben, de a tilalmat csak 2024-től léptetik életbe, hogy időt adjanak a már megkötött hirdetési szerződések betartására - írja honlapján a The Guardian című brit lap.

Az Amszterdamtól nyugatra fekvő, mintegy 160 ezer lakosú városban - például a buszokon, a buszmegállókban vagy a közterületi kivetítőkön - a hús mellett tilos lesz reklámozni repülős üdüléseket, a fosszilis üzemanyagokat és a fosszilis üzemanyagot használó autókat is. Amszterdam, Hága és Leiden is betiltotta már a repülőutak, a benzines autók és a fosszilis üzemanyagok reklámját, de nem mentek el odáig, hogy a tilalmi listára a hústermékeket is felvegyék.

„Nem mondhatjuk az embereknek, hogy klímaválság van, és közben arra ösztönözzük őket, hogy olyan termékeket vásároljanak, amelyek részei a problémának”

– indokolta a tilalmat a rendelet beterjesztője, a zöldpárti Ziggy Klazes.

Azt egyelőre a városi tanács tagjai sem tudják, hogy a fenntartható módon előállított hústermékeket szabad lesz-e majd reklámozni. Húsipari vállalatok szerint az önkormányzat túl messzire megy, amikor „megmondja az embereknek, hogy mi a legjobb nekik”.

Friss kutatások szerint az élelmiszertermelés a felelős a globális felmelegedést okozó károsanyag-kibocsátás harmadáért, ezen belül a hús előállítása kétszer annyi emisszióval jár, mint a növényi élelmiszereké.

A Greenpeace egy kutatása szerint az Európai Unióban a jelenleg 82 kilogrammos fejenkénti húsfogyasztást 24 kilóra kellene csökkenteni ahhoz, hogy az EU elérje kitűzött célját és 2050-re karbonsemlegessé váljon. Hollandia, ahol egy főre számítva 75,8 kilogramm az éves átlagos húsfogyasztás, az EU fő húsexportőre. (MTI)

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Diane Kruger közel az ötvenhez is elképesztő formában van: a Trója egykori Helénája merész szettben kápráztatta el a rajongókat New Yorkban.
Lifestyle
Újra előkerült a téma interneten, hogy a rizst elvileg nem szabadna kavargatni főzés közben.
Home&Design
Hiába tágas a nappalid, mégis zsúfoltnak és szűknek érzed? Lehet, hogy nem a négyzetméterekkel van a gond, hanem egy olyan berendezési hibával, amelyet rengetegen elkövetnek.
Lifestyle
Egy gyerekkori hiány felnőttként is végigkíséri az életünket: a pszichológusok szerint ez a 3 pontos kérdés azonnal leleplezi, ha nem kaptuk meg a megfelelő szeretetet szüleinktől.
Sztárok
Szívszorító reakcióhullámot indított el Michael Schumacher legújabb közösségi médiás bejegyzése, amelynél rajongók milliói fejezték ki a szeretetüket.
Sztárok
Évtizedekig tagadták, hogy több lett volna köztük barátságnál, most azonban új részletek láttak napvilágot Olivia Newton-John és John Travolta kapcsolatáról.