Utazás

Káoszt hozhat a csütörtöktől érvényes uniós Covid-igazolvány

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az európai Covid-igazolásról, amit csütörtöktől minxen Európai Uniós ország köteles elfogadni. Egyesek kaotikus helyzetek kialakulását jövendölik.

Tudnivalók az uniós Covid-igazolványról

Már június elején elindult a koronavírus elleni beoltottságot tanúsító közös uniós igazolványok ellenőrzését biztosító rendszer, de akkor még csupán pár országban volt elérhető. Július 1-jétől, azaz csütörtöktől az EU valamennyi országában érvényes dokumentumnak számít majd az európai védettségi igazolás. A rendszer a jelenlegi tervek szerint 12 hónapig lesz működésben. Az igazolás használata az EU egész területére érvényes, minden országban azonos tartalmú és egy időben hatályossá váló európai uniós rendeleten alapul.

Hazánkban a magyar és angol nyelvű, QR-kódot tartalmazó igazolvány nyomtatott és elektronikus formában egyaránt térítésmentesen elérhető. Előbbit a kormányablakoknál, utóbbit az állampolgári ügyfélkapunál lehet igényelni, illetve letölteni.

Az igazolás azt tanúsítja, hogy birtokosát vagy beoltották a koronavírus ellen, vagy friss negatív PCR- vagy antigén teszteredménnyel rendelkezik (az érvényességi idő a PCR-tesztek esetében 72 óra, az antigénteszteknél pedig 48 óra), vagy már átesett a koronavírus-fertőzésen és felgyógyult belőle (amennyiben a pozitív PCR-teszteredmény 180 napnál nem régebbi). Azon személyekkel szemben, akik esetében e három feltétel bármelyike teljesül, más európai uniós országban – különleges járványügyi vészhelyzetet leszámítva – további egészségügyi feltételt nem támaszthatnak, addicionális intézkedést nem írhatnak elő.

Oltási bizonyítványt mindenki kaphat, függetlenül attól, melyik koronavírus-oltást kapta. A tagországoknak azonban csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinákat kell automatikusan és kötelezően elfogadniuk, míg a nemzeti hatóságok által engedélyezett, illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által veszélyhelyzetekre engedélyezett oltóanyagoknál – mint például a kínai Sinopharm, vagy az orosz Szputnyik V – az egyes tagállamok maguk dönthetik el, hogy elismerik-e azokat vagy sem. A tagállamok arról is saját maguk dönthetnek, hogy már egy beadott oltás után is elfogadják-e a védettségi igazolványt, vagy a teljes oltási sorozatot feltételül szabják.

Az igazolás hozzájárul ugyan a tagországok közötti mozgás megkönnyítéséhez, de nem előfeltétele az utazásnak, hiszen nélküle is bárki mehet külföldre, csak ebben az esetben alá kell vetnie magát a fogadó ország vonatkozó egészségügyi előírásainak megfelelően bizonyos intézkedéseknek (teszt és/vagy karantén).

Egészségügyi tanúsítványról van szó – amely a birtokló személyre vonatkozó egészségügyi információt tartalmaz, rögzítve egyúttal az illető nevét, születési dátumát, az igazolás kibocsátásának időpontját, valamint az azonosítási kódot –, és nem utazási okmányról, így nem helyettesítheti az útlevelet, vagy a más EU-országok felkereséséhez szükséges hivatalos dokumentumot (minimálisan a személyi igazolványt).

A magyar védettségi igazolvány sem veszti hatályát, a korábbi kétoldalú megegyezések alapján továbbra is korlátozásmentesen lehet utazni annak, akinek megvan az alábbi országokba: Albánia, Bahrein, Ciprus, Cseh Köztársaság, Észak-Macedón Köztársaság, Georgia, Horvátország, Kazah Köztársaság, Marokkó, Moldova, Mongólia, Montenegró, Szerb Köztársaság, Szlovákia, Szlovénia, Törökország, Ukrajna.

Utazás előtt minden esetben érdemes utánanézni az adott célországban érvényben lévő szabályozásnak.

Egyesek káoszra számítanak a kártya csütörtöki bevezetésekor. Lapozz a részletekért!

Fotó: 123rf

Oldalak

Utazás
Sztárok
Pénteken lezajlott a Miss World Hungary válogatója, ahol több száz lány vonult fel a zsűri előtt. Az eseményen jelen volt Kulcsár Edina egykori szépségkirálynő is, aki immáron 10 éve, hogy megnyerte...
Lifestyle
Nem kell sokat aludni, és már Magyarországon is teljesen megváltozik az HBO Max. Megmutatjuk, hogy mire kell készülnöd!
Lifestyle
Gordon Ramsay anno tanította tésztát főzni az embereket, de lehet, hogy rosszul. Állítólag az olaszok sem használják a Michelin-csillagos séf módszerét.