A turizmusból élők fele már elhagyta a pályát

Ki fog dolgozni a szállodákban, éttermekben?
Flesch Tamás kiemelte, ahol igényelték, ott megérkeztek a támogatások, de fontos lenne, hogy az újranyitással ezt ne függesszék fel. A segítség azért is elengedhetetlen, mert a munkabér mellett számos további költséggel jár a nyitás, ráadásul a budapesti szállodákba jóval kevesebb vendég várható a kezdeti időszakban, mivel a külföldi turizmus fellendülésére még egyáltalán nincs kilátás, így bíznak benne, hogy a kormány támogatást nyújt a nyitás során is.
A szövetség elnöke bár bízik a májusi nyitásban, azt elmondta: mindenképp el kell kerülni, hogy még egyszer be kelljen zárni, mert az már a túlélhetetlen kategória lenne.
A veszteség nemcsak anyagi, de személyes szinten is jelentős. A turizmus több 100 milliárd forintos veszteséget könyvelhetett el az elmúlt hónapokban, ráadásul a több mint egy éve tartó pandémiás helyzetben a szakmában dolgozók nagyjából fele, tehát 200-250 ezer ember elhagyta a pályát, más munkát talált. Ez pedig újabb kérdéseket vet fel. Ki az, aki visszatér a turizmusba? Hogyan lehet feltölteni a megüresedett pozíciókat?
„Sok helyen fel kell venni szakácsot, pincért, szobalányt. Tudni kell, mennyi idő alatt és mennyiért lehet megoldani a nyitást, erre fel kell készülni. Az is kérdéses, hogy akik hónapokkal ezelőtt vagy akár egy éve elmentek a szakmából, közülük mennyien térnek vissza. Ezek alapkérdések, amelyek válaszra várnak” – mondta a szövetség elnöke.
Flesch Tamás szerint fellendülés várható a nyitás kezdetén, mert már mindenki várja, hogy nyissanak az éttermek, kávézók, hotelek. Igaz, nem tudni, mikor tér vissza a külföldi turizmus, de a belföldi minden bizonnyal dübörög majd.
Akkor sem kell majd karanténba vonulnod, ha negatív koronavírus-tesztet tudsz felmutatni.
























