Lassan már Norvégiában is melegebb van, mint nálunk - mi az oka, hogy ennyire hűvös az idei tavasz Magyarországon?

Magyar éghajlatkutatók és meteorológusok árulták el, hogy az ilyenkor szokásosnál jóval hűvösebb és barátságtalanabb időjárás honol május derekán.
Eddig is szélsőséges volt a 2025-ös időjárás
Május közepén rengeteg magyar panaszkodik arra, hogy: „Norvégiában jobb az idő, mint nálunk.”, „Ez nem egy májusi túrához való idő.”, vagy „Miért beszélnek felmelegedésről a klímatudósok, amikor májusban kabátban kell járni?”
A Másfélfok új tanulmányában az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói vették górcső alá a helyzetet.
Az elmúlt két hétben szokatlannak érezhető az uralkodó hűvös időjárás, ami főként a délelőtti órákban és este szembeötlő. Igen, az idei tavasz a tavalyinál sokkal hidegebb Magyarországon, de azt nem szabad elfelejtenünk, hogy 2024 tavasza volt a legmelegebb 1901 óta.
Ha a HungaroMet mérései alapján megnézzük, hogy a jelenlegi klímaátlaghoz képest a 2025-ös év hogyan alakult eddig, akkor elsőre azt mondhatnánk, hogy változékonyan. Extrém meleg periódusok voltak például januárban, olyannyira, hogy az a mostani május eleji hidegebb értékekkel szinte azonos hőmérsékletű volt (kb. 10 °C) – nem csoda tehát, ha valaki kabátban járt májusban. Összességében nézve viszont január elejétől vagy akár március elejétől május közepéig a klímaátlagnál inkább kissé (0,4 °C-kal, illetve 0,7 °C-kal) melegebb volt idehaza, ezért legfeljebb a tavalyi évhez viszonyítva helytálló, hogy "nagyon hidegnek" nevezzük az idei tavaszt.
