Hamarosan kiderül, kik is írták valójában a Bibliát: a tudósok úttörő felfedezése mindent új megvilágításba helyezhet

A szakemberek most egy rendhagyó módszer segítségével próbálják meg kideríteni, kik is írták a Bibliát, az európai kultúra egyik alappillérének számító irodalmi alkotást.
Fény derül a Biblia szerzőire
Komoly eredményt ért el a Biblia szerzőinek azonosításában egy izraeli és nemzetközi tudósokból álló kutatócsoport, mely a mesterséges intelligenciát is felhasználta vizsgálatai során - jelentette a The Times of Israel. A szakemberek egy nemrégiben kifejlesztett statisztikai algoritmus segítségével tettek fontos megállapításokat bizonyos bibliai szövegrészletek egyedülálló stilisztikai vonásaival kapcsolatban.
Tanulmányuk - mely a minap jelent meg a szeriőz Plos One tudományos folyóirat hasábjain - a Biblia kilenc könyvének ötven fejezetét szemrevételezte. Alaposan megvizsgálták a Teremtés, Sámuel, illetve Eszter könyvét is, összevetették a jellegzetes kifejezést, a szóhasználat visszatérő elemeit a három legfontosabb bibliai szerzői iskolával, melyek közül az első - a korábbi megfigyelések alapján - a Mózes ötödik könyvét írta (Deuteronomiumi hagyomány), a másodiknak Józsué, a Bírák, Sámuel és a Királyok történetét ,illetőleg Jeremiás könyvét tulajdonítják (Deuteronomista történeti hagyomány), a harmadik pedig a papi írások szerzőinek csoportjaként ismert.
„A Biblia legkorábbi szövegei valószínűleg Izrael királyságában születtek az i. e. VIII. század első felében” - fogalmazott Iszráel Finkelstein, a Haifai Egyetem régészeti intézetének vezetője, aki hozzátette: a szövegalkotás az i. e. VII. században, Jósiás király idejében, Júdában gyorsult fel igazán.
Lapozz, a cikk rögtön folytatódik!