Utazás

A világtörténelem egyik legnagyobb nukleáris katasztrófája, amiről senki nem tud

1957-ben hatalmas nukleáris baleset történt a Szovjetunió szigorúan titkos Majak atomerőművében. Abban az időben ez volt a történelem legnagyobb atomkatasztrófája. Akkor miért nem hallott róla senki?

Eltitkolták az atomkatasztrófát

Csernobilról mindenki tud. Hiroshima történetét előbb ismerik meg a gyerekek, mint Hófehérke sztoriját. Miért? Mert ezek a világtörténelem legfontosabb katasztrófái voltak, amelyekről kötelező hallani - kivéve persze, ha eltitkolják azokat.

1957-ben hatalmas nukleáris baleset történt a Szovjetunió szigorúan titkos Majak atomerőművében. Abban az időben ez volt a történelem legnagyobb atomkatasztrófája. Akkor miért nem hallott róla senki? Mérete ellenére a szovjet hatóságoknak csaknem négy évtizedig sikerült titokban tartaniuk a balesetet, és a ma "Kistim-tragédiának" nevezett pusztítás részletei még mindig csak most derülnek ki.

Kistim-tragédia (Majak)

Az atomerőművek esetében a radioaktív bomlás miatt az anyagok hőt termelnek – ezért a tartályokat folyamatosan hűteni kell. Miután az 1956-os évben az egyik ilyen 250 köbméteres lezárt tartály hűtővezetéke meglazult, majd a hűtés leállt, a tartály belső tartalma elkezdett kiszáradni. 1957. szeptember 29-én a kikristályosodott nitrátsók egy ellenőrző berendezés elektromos szikrájától berobbantak, így nagy mennyiségű radioaktív anyag szabadult fel: hosszú felezési idejű izotópok mint stroncium-90, cézium-137 és plutónium.

A robbanás olyan látványos volt, hogy szemtanúk vallomásai alapján még több száz kilométerről is látható volt, és a korabeli szovjet hivatalos sajtó távoli villámlásként illetve északi fényként magyarázta. A robbanás által felszabadult radioaktív felhő 400 kilométerre északkeleti irányba szállította a szennyezést. A katasztrófa következményeként körülbelül egymillió curie radioaktív anyag szabadult fel és szóródott-terült szét 20 ezer négyzetkilométernyi területen.

A baleset idején az akkor Cseljabinszk–40 nevű zárt település (napjainkban: Ozjorszk) nem szerepelt a térképeken, ezért az esemény a legközelebbi ismert város után Kistim-katasztrófa néven ismert - írja a Wikipédia.

Majak és Csernobil

A média tájékoztatatása az 1986-os csernobili atomkatasztrófa kapcsán sokkal szélesebb körűnek bizonyult, így többet tudunk róla ma, mint a Majak-balesetekről, és ezért Csernobilt nevezzük legtöbbször a legsúlyosabb nukleáris katasztrófának. Egészen az utóbbi évekig a Majakban történt balesetekről nem értesülhetett a világ.

A hidegháború és az atom

Miután Sztálin rájött, hogy az amerikaiaknak milyen hatalom van a kezében az atom által, ő is elrendelte a fejlesztéseket. Majak adott otthont az első szovjet atombomba megalkotásának. A fentebb említett Cseljabinszk-40 nevezetű közeli település annyira titkos volt, hogy még a térképeken sem szerepelt, de voltak lakosai, habár hivatalosan ők sem léteztek. Olyan volt az egész, mint egy patyomkin-falu.

Tekintettel arra, hogy Sztálin sürgette az atom-munkálatokat (nem akart lemaradni az USA-tól), a fejlesztések során számos biztonsági óvintézkedés és ellenőrzés elmaradt. Annyira nem meglepő, hogy a végén baleset lett belőle - akárcsak Csernobil esetében.

Nyugaton nem volt mérhető a sugárzás, valamint a média nem adott hangot az esetnek, ezért nem tudnak róla nagyon sokan. Utólagos információk csupán nem olyan régen derültek ki, pedig ez a sztori legalább olyan fontos, hogy bekerüljön a történelem könyvekbe, mint Csernobil.

Leadfotó: 123rf; forrás: BBC, Wikipédia

Oldalak

Utazás
Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...
Sztárok
György hercegnek számos regulának kell megfelelnie, melyek között van olyan, ami azt szabályozza, milyen ruhák alkothatják a gardróbját.