A csodálatos Hortobágy titkai

A Hortobágyon az emberiség már a kőkorszakban megmutatkozott, melyek nyomai régészetileg kimutathatóak. Már 1099-ben is emlegetik az ott megtalálható folyót Hortubaguize néven, ami azt jelenti: Hortobágy vize. Történelmünkben is nagy szerepe volt, hiszen István király a folyó környékén lévő birtokokat az akkori egri püspököknek ajándékozta. A Hortobágy, mint település név csak 1267 körül tűnik fel, de akkor még teljesen le volt pusztulva.

A környékbeli települések az XIII-XV. században a mongol, tatár pusztítások következtében és a fellépő pestisvész, illetve az élelmiszerhiány miatt kihaltak. Ezeket a terülteket Debrecen birtokába vette önkéntesen.

A debreceniek azonban felvirágoztatták azokat területeket. Többek között kereskedelmi vonalakhoz igazodtak, például a sóúthoz , mely mai napig megtekinthető, hiszen ma pihenőhelyek, csárdák állnak ezeken a részeken - például Meggyesen, Kaparón és Kadarcsin.

A Hortobágyi Nagycsárda

Egyik nagy látnivaló a Hortobágyi Nagycsárda, melyről a Hajdú- Bihar megye honlapján olvashatunk egy kedves ajánlót.

A ma is működő Hortobágyi Csárda hamisítatlan magyar ételekkel várja vendégeit. Széles ételválasztékának egyedi ízét a hagyományos alapanyagok garantálják, melyek a Hortobágyi Nemzeti Park biogazdálkodásából származnak.

Nyíltszívű hajdúsági vendégszeretettel várják a pihenni vágyókat az otthonosan berendezett vendégházak. Színes kézműves, hagyományőrző programokkal, valamint sportolási lehetőségekkel várják látogatóikat, korosztálytól függetlenül.

Minden lehetőség adott tehát, hogy a látogatók kényelemben élvezzék a falusi vendéglátás minden örömét és nyugalmát a rohanó hétköznapok közepette.

A kilenclyukú híd

A holtágakon lévő hidak segítették akkoriban az átkelést, főként a vizes időszakokban. A fellendülő kereskedelem miatt megépítettek egy fahidat, melyet az áradások és a többszöri tűzesetek teljesen tönkretettek, így 1833-ban Povolnyi Ferenc tervrajzai szerint megépítették a kilenclyukú hidat, mely nem csak a Hortobágy, hanem egész Magyarország büszkesége. Itt később többször rendeztek úgynevezett hídvásárokat.

Tetszik az oldal?
Nyomj itt egy nagy
Tetszik-et és gyere
máskor is!
A puszta maga is nem mindig létezett, ugyanis régen mocsaras, nádas, kimondottan buja növényzettel megáldott terület volt, de sajnos ez 1855 óta kiszáradt, így alakult ki ez a teljesen más természeti képződmény.

Az ötvenes években megindult a csárda környéki rész betelepülése, a későbbi községközpont kiépülése. Néhány év alatt felépült egy új falu, mely 1966-ban közigazgatásilag is önállóvá vált.

A Hortobágyon egy 1999-es felmérés szerint 1667 ember él, akiknek ez a terület a megélhetési forrása, miközben a hely, ahol élnek nemzetközi és nemzeti érték is egyben. 1973-ban jött létre hazánk első nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park, amely 1999-ben Kultúra-táj kategóriában a Világörökség részévé is vált.

A Körszín kiállító teremet fontos megnézni, hiszen a tájjal kapcsolatos tárlatoknak ad helyet évről évre. A hortobágyi halastó tanösvény pedig egész Európában a leglakottabb a vízi madarakat tekintve, így az is csodálatos és érdekes látnivaló.

Oldalak

Egészség
Ha még mindig nem érted el a vágyott alakot a nyárra, akkor most mutatunk egy olyan élelmiszert, melynek hihetetlen előnyei vannak, ha minden egyes nap fogyasztasz belőle egy keveset, sőt mi több,...
Sztárok
Újabb botrányos helyzetbe csöppent a 66 esztendős színész. Baldwin nem bánt kesztyűs kézzel a zaklatójával.
Fashion&Beauty
Bejelentette első magyarországi üzletének nyitási időpontját a Primark. A nemzetközi divatáruház várva várt üzlete Budapesten, a város egyik legnagyobb bevásárlóközpontjában, az Arena Mallban kap...