Az irodalom megfeledkezett róla, a színház sosem felejti – Csehov: az orvos, aki megírta a Sirályt
161 éve született a drámairodalom egyik legnagyobb hatású alakja, az úgynevezett “drámaiatlan” dráma megteremtője, a novella műfajának megújítója, akit hazájában majdhogynem elfelejtettek.
Az egyik legnagyobb orosz író és (nem létező) kultusza
„Nem olyannak kell ábrázolni az életet, amilyen, nem is olyannak, amilyennek lennie kellene, hanem olyannak, ahogy álmainkban megjelenik” – vallotta Anton Pavlovics Csehov, a dráma- és az orosz irodalom meghatározó alakja, aki újrateremtette a novella műfaját. Orvosként szerzett diplomát, dolgozott is a szakmájában, egészen a kórházigazgatói szintig jutott, de az utókor természetesen írói, novellista, drámaszerzői tevékenysége miatt jegyezte meg a nevét, pedig ő komédiaírónak vallotta magát.
A világirodalomra gyakorolt hatása megkérdőjelezhetetlen, hazájában azonban soha nem alakult ki olyan kultusza, mint például Puskinnak vagy Gogolnak. Bár 2010-ben, születésének 150. évfordulóján megrendezésre került pár esemény Oroszországban, egy közvélemény-kutatás szerint az emlékév után sem lett olvasott író belőle. Bár a Csehov-sorozat ott van minden orosz értelmiségi polcán, de ma már ritkán ütik fel őket, főleg nem a prózaköteteket. A nézett Csehovval más a helyzet: színdarabjai többsége a mai napig jelen van nemcsak az orosz színpadokon, de a világ összes többi pontján is.