Lifestyle

Újra sztrájk lehet Hollywoodban, lebénulhat a teljes filmipar

Számtalan produkció forgatása állna le, csúszhatnának a kedvenc sorozataink és filmjeink.

Hatalmas sztrájk indulhat Hollywoodban hétfőn

Napokra leállhatnak a hollywoodi forgatások, miután a filmes, tévés és színpadi munkásokat tömörítő szakszervezet, az International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) bejelentette, hogy ha nem jutnak egyezségre a mozis és tévés producerek szövetségével (AMPTA), akkor hétfő déltől nagyjából 60 ezer stábtag fog sztrájkba vonulni Amerikában.

Utoljára 2007-ben és 2008-ban sztrájkoltak Hollywoodban, akkor az írók és forgatókönyvírók bénították meg az amerikai film- és tévéipart – idézi fel az nlc.hu. Ekkoriban félkész forgatókönyvekkel kerültek gyártásba filmek, és jelentősen lerövidítették a sorozatok évadait. Ekkor végül száz napon át tartott a sztrájk, aminek hatásait nemcsak a filmstúdiók és tévétársaságok érezték meg, hanem maguk az írók is, akik a munkabeszüntetés alatt nem kaptak fizetést, ezért egy hasonló sztrájk senkinek sem érdeke. Most mégis eljutottunk oda, hogy talán meg kell lépni, ráadásul nem sokkal azután, hogy a koronavírus amúgy is hosszú időre lebénította a filmipart.

Az IATSE már július óta alkudozik az AMPTP-vel a munkakörülményeik javításáról és a fizetéseik megemeléséről, de mostanáig nem sikerült megegyezniük. A sztrájkolók úgy gondolják, a biztonsághoz munkavégzéshez elengedhetetlen a pihenőidő és a jobb munkakörülmények biztosítása, ahogy az is, hogy biztosítva legyen számukra a normális ebédidő és szünetek lehetősége, és a hétvégét ők is a családjukkal tudják tölteni. Ezen kívül szeretnék elérni, ha minden munkáért egyforma alapbér járna, függetlenül attól, hogy milyen felületre készül a produkció (a streaming szolgáltatóknak eleinte csökkentett bérért dolgoztak), valamint kiemelten fontosnak tartják, hogy a legrosszabbul fizetett munkakörökben emeljék a fizetéseket.

A stábtagokból álló szakszervezet elnöke, Matthew Loeb szerint a végtelenségig el lehetne húzni az időt tárgyalásokkal, ezért ők inkább a nyomásgyakorlás eszközéhez nyúlnak. Az IATSE már a múlt héten felruházta a vezetőségét a joggal, hogy bármikor meghirdethessék a sztrájkot. A sztrájk hatására hétfőtől Amerika-szerte hatvanezren tehetik le a munkát, de a leállás nem érintené egész Hollywoodot, mivel a prémium-kábeltársaságok – mint amilyen például az HBO és a Showtime – külön megállapodást kötöttek az IATSE-vel, az ő műsoraikon dolgozók így nem vennének részt a munkabeszüntetésen.

Hogy mindebből mi, nézők mit fogunk érzékelni? Első körben az élőben felvett műsorok és közvetítések láthatják kárát a sztrájknak, majd jönnek azok a műsorok, amikből nincs túl sok előre felvett anyag, mert a gyártásuk folyamatos: például a napi sorozatok vagy napi/heti reality műsorok. A legtöbb streaming társaság sorozatai általában jóval előbb elkészülnek annál, minthogy műsorra kerülnének, így ott eleinte nem lesz látható fennakadás, a hatás inkább később gyűrűzhet be azzal, hogy állni fognak a munkálatok, ami egy idő után a kínálat jelentős szűkülését hozhatja magával, különösen akkor, ha a sztrájk hosszabb időre elhúzódna, és nemcsak egy-két hétig tartana. Legutoljára pedig a mozifilmeknél csapódna le, ahol ismét el kellene tolni a tervezett bemutatók időpontját – írja az nlc.hu.

A legtöbb kisgyerek az ő korában legfeljebb a bölcsiben rajzolgat, Lola June pedig már galériákban állítja ki a festményeit és óriási összegeket keres alkotásaival. A csodagyerek alapjaiban rengette meg az egész művészvilágot.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Bobbi a legendás énekesnőhöz kísértetiesen hasonló módon vesztette életét, mindössze 22 esztendősen, amikor még előtte állt az élet...
Sztárok
Varga Izabella a kezdetektől a megszűnésig, vagyis 1998-tól 2021-ig játszott a tévésorozatban.
Sztárok
A TV2-nél már volt példa arra, hogy valamelyik műsorhoz egy hatalmas nevet tudtak leszerződtetni. Ilyen volt ugye Gabriela Spanic is.