Lifestyle

Szilágyi Áron: "A siker akkor érkezik, ha akarjuk, gondoljuk és ki is mondjuk"

Amikor Szilágyi Áron fellépett a színpadra, hogy előadást tartson a Boldogság Nyitott Szemináriumon, hirtelen büszkeséggel vegyes csodálat öntött el. Hogy miért? Itt van ez a fiatalember, aki amellett, hogy sármos, jó kiállású és remek sportoló, hiteles tud lenni „civilként” is. Beszélt arról, hogyan lehet feldolgozni a sikert, a kudarcot és miért fontos egy sportembernek az optimizmus. Olvass tovább!

Szilágyi Áron a Boldogság Nyitott Szemináriumon tartott előadást

Szilágyi Áron boldog embernek tartja magát, és szerinte ennek egyszerű oka van: a sportolók tudatos boldogságépítést végeznek, tudatosan készülnek a sikerre. „Minden érzést, ami bennem van, át tudok formálni; erre 5 éve sportpszichológussal készülök. Megtanultam, hogyan alakítsam át a kudarcot, hogyan nézzem a pozitív aspektusát, erőt merítek belőle, ösztönöz. Ez pedig azért fontos, mert a sportolóknál mindig több a kudarc, mint a siker."

Előadásában elmondta, ha valami nem sikerül neki, rögtön előző eredményeire gondol, felértékeli őket. „Visszagondolok, hogy Londonban, Rióban olimpiai bajnok tudtam lenni, és bár aznap nem úgy sikerült, ahogy szerettem volna, ez nem jelenti azt, hogy ne tudnék sikeres lenni.” – szögezte le, majd hozzátette: a kudarc feldolgozásához 3 dologra van szükség. Nyitottságra a változtatás, az új dolgok kipróbálása iránt; extraverzióra, vagyis arra a képességre, hogy a világból is tudjunk meríteni, mások is tudjanak minket motiválni; illetve optimizmusra.

Nem használja a teher szót

Az optimizmust különösen fontosnak tartja, ennek ellenére azt tapasztalja, hogy számos sportoló kifejezetten negatívan áll hozzá a megmérettetésekhez. „Sokan kiutaznak a versenyre, de még le se szállnak a repülőről, már azt mondják, hogy ez a csata elveszett. Egy nagy vívólegendához kötődik egy emlékezetes idézet; amikor megérkeztek egy világbajnokságra, leszállt a gép, ő fölállt a székéből és csak annyit mondott: új város, új kudarcok.”

Arról is beszélt, hogy a kudarcokat sokan mentális okokkal magyarázzák, azzal, hogy nem tudnak megküzdeni a sikerrel, a teherrel. „Sokszor elgondolkozom, hogy miért nem? Mert én ezt nem érzem. Nem éreztem, hogy elvárásokkal kell foglalkoznom. Miért van az, hogy valakiknek sikerül megküzdeni ezekkel, valakinek pedig nem?” – tette fel a kérdést.

Ő a teljesítményszorongás legyőzésére a következő módszereket alkalmazza: „A negatív felhangú kifejezés helyett azokat a szavakat használjuk, amik ugyanahhoz a gondolathoz kapcsolódnak, csak a pozitív aspektusait fogják meg a dolgoknak. Mi például a teher helyett az ösztönző szót alkalmazzuk. Ha ugyanis valami terhet jelent, az fontos ez embernek és ez előremozdítja őt, ösztönzi, ezért lehet sikeres. Ösztönző egy sportolónak az, hogy egy újabb sikert érhet el, bizonyíthat saját magának és a csapatának.”

Hogyan lehet feldolgozni a sikert Szilágyi Áron szerint? Klikk!

Fotók: Kunos Attila/Femcafe

Oldalak

Lifestyle
Fashion&Beauty
Rihanna ismét elképesztő külsővel jelent meg: a barbadosi énekesnő nemrég a Fenty és a Puma közös eseményén tette tiszteletét, ahol mindenki megcsodálhatta vadonatúj frizuráját.
Fashion&Beauty
Szinte minden alkalomhoz passzol és feldobja a leghétköznapibb outfitet is.