Megvan az első EU-tagállam, mely elérte a nyájimmunitást - kitalálod, melyik az?

Öt másodpercenként adnak be egy oltást
Chris Fearne, Málta egészségügyi minisztere tudatta a nyilvánossággal: az országban átlagosan öt másodpercenként adnak be egy koronavírus elleni védőoltást, a felnőtt lakosság több mint 70 százaléka megkapta már az első vakcinadózisát, 42 százalékuk pedig a második adagot is. Máltán egyébként minden 16 évnél idősebb lakos részesülhet a Covid-19 ellen kifejlesztett vakcinák valamelyikében, és ha az európai egészségügyi hatóságok is áldásukat adják rá, akkor azok a gyerekek is megkaphatják az oltást, akik már betöltötték 12. életévüket. Az eddig beoltottak esetében június elsején megszűnik majd a kötelező maszkviselés a szabadban, amennyiben a jelenleg ígéretesen alakuló járványügyi adatok erre lehetőséget teremtenek majd.
"Érdemes megjegyezni, hogy az európai járványügyi hatóság adatai szerint a 18 év feletti lakosság esetében Máltán 60%-a kapott első oltást, ami még messze van a 70%-os értékhatártól. Elképzelhető ugyanakkor, hogy az ECDC-nek küldött adatok késést mutatnak a valós helyzethez képest" - teszi hozzá a Portfolio.hu.
A lap szerint fontos hangsúlyozni, hogy a koronavírus új változatai miatt nem egészen egyértelmű, hogy a 70%-os átoltottsági szint már megfeleltethető a nyájimmunitás szintjének. Főleg annak tükrébne lenne problematikus mindezt kijelenteni, hogy a lakosság egy része még csak az első vakcinadózisát kapta meg - árnyalja a képet a Portfolio.
Fotó: 123rf
Zsiday Viktor befektetési szakember úgy véli, a piacok nem mérik fel kellőképpen az indiai variáns kockázatát, ez pedig problémák forrása lehet.


























