Porig alázta a magyarul kommunikáló családot a kolozsvári mentős - az ügyben most végre a román mentőszolgálat is megszólalt

Két héttel ezelőtt egy rosszullétre panaszkodó idős beteghez hívott mentőt Kolozsváron egy magyar család női hozzátartozója. Az orvos állítólag azt követelte a nőtől, hogy ne magyar, hanem román nyelven folytasson magánbeszélgetést az ellátásra szoruló férfival.
Miért folyamodtak a furcsa kéréshez?
Az ügyben a Kolozs megyei mentőszolgálat indított vizsgálatot. Az eredmény szerint kizárólag az agyvérzésgyanús beteg érdekében kérték a román nyelv használatát. Az igazgató és a jogtanácsos kézjegyével ellátott dokumentumban azt írták, hogy a 68 éves páciens tudott románul beszélni, és – bár az állapota miatt nehezen – ezen a nyelven kommunikált a mentősök csapatával, így jutott információhoz és közölt információt magáról és az állapotáról – írja az MTI.
A mentőszolgálat magyarázata szerint a mentős akkor kérte a román nyelv használatát, amikor a mentősök és a páciens közötti beszélgetést a hozzátartozók magyar nyelven megszakították, ezzel késleltetve a személyzet hozzáférését a beteg állapotára vonatkozó létfontosságú információkhoz.
„A páciens által nehezen kommunikált információt a magyarul nem beszélő mentős csapatnak meg kellett értenie. A személyzet tiszteletteljes módon és kizárólag a beteg egészségi állapotára vonatkozó információk gyűjtése céljából fogalmazta meg a román nyelv használatára vonatkozó kérést” – írta válaszában a mentőszolgálat.
Elnézést kértek
A hozzátartozók közötti kommunikáció nem tartozik rájuk, amennyiben nem befolyásolja az orvosi beavatkozást, a személyzetet arra képezik ki, hogy a betegeket diszkrimináció nélkül ellássák. Ezzel együtt elnézést kértek a panaszostól, „ha az interakció nem az elvárása szerint zajlott, és intézkedéseket ígértek a kifogásoltak javítása érdekében”.
A panasztevő kolozsvári nő szerint a mentőszolgálat csak kimagyarázni próbálta a történteket, de lezártnak tekinti az ügyet, valamint hozzátette, hogy bízik benne, egyetlen magyar nemzetiségű emberrel sem történik hasonló.
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat bejelentette: panaszt nyújt be a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz. Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője már február elején azt mondta, hogy a bukaresti parlamentben is napirendre tűzik a Kolozsváron történteket.
(MTI/Blikk)