Lifestyle

Japán nem fizet kártérítést a fukusimai nukleáris katasztrófa károsultjainak

A japán állam nem vállal felelősséget a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófáért.

A továbbiakban az erőművet üzemeltető cégnek kell a felelnie, ha elveszíti a pert

Japán fukisima nukleáris katasztrófa árvíz földrengés 2011 2022 tragédia áldozatok halálos áldozatok atom daganat per ítélet japán állam kártérítés

Forrás: Getty Images

Elutasította pénteken a legfelsőbb bíróság Japánban azt a beadványt, amelyben a felperesek azt követelték, hogy a japán állam fizessen kártérítést a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa károsultjainak. Ezzel a bíróság kimondta, hogy az államot nem terheli jogi felelősség a történtekért.

Az ügyben a legfelsőbb bíróság négy olyan bírósági pert vont össze, amelyekben négy prefektúrából mintegy 3700 ember követelt kártérítést az államtól az őket ért károk miatt. Többségében olyanokról van szó, akiknek el kellett hagyniuk otthonukat.

Összesen mintegy 30 hasonló per indult japán állam ellen a tragédia miatt, és ez volt az első bírósági döntés az ügyben, amelynek értelmében az erőművet üzemeltető Tepcónak egyedül kell helytállnia a valamivel több mint 1,4 milliárd jen (mintegy 4 milliárd forint) összegű kárigényért.

Japán fukisima nukleáris katasztrófa árvíz földrengés 2011 2022 tragédia áldozatok halálos áldozatok atom daganat per ítélet japán állam kártérítés

Forrás: Getty Images

Katasztrófasorozat söpört végig Fukusimán 2011. március 11-én

Japán keleti partját 2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg, és az azt követő szökőár súlyosan megrongálta a négy év alatt felépített, 1971-ben átadott fukusimai atomerőművet. A szökőár több mint 19 ezer ember halálát okozta a távol-keleti országban, a Fukusima-1 erőműben keletkezett kár és a nukleáris sugárzás veszélye miatt pedig több százezer embert kellett kitelepíteni a katasztrófa első napjaiban. A mai napig több tíz ezer ember nem térhetett vissza otthonába a térségben.

A fukusimai katasztrófa volt a legsúlyosabb nukleáris baleset az 1986-os csernobili nukleáris katasztrófa óta, amely az ENSZ illetékes szakmai bizottsága szerint közvetlenül mintegy száz halálos áldozattal járt a baleset utáni 10 évben a Szovjetunióban - közölte az MTI. Az európai kontinens lakosságára gyakorolt közvetett hatásokat is figyelembe vevő statisztikai modellek 4000 és 16 000 közé teszik a csernobili radioaktív sugárzás miatt kialakult daganatos megbetegedések okozta halálozások számát.

A rendőrség kitartó munkájának hála még életben találták meg a magára hagyott újszülöttet egy Baranya megyei szőlőhegyen.

Leadfotó: MTI/EPA/Majama Kimimasza

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Anne Hathaway igazán nosztalgikus hangulatba került a Neveletlen hercegnőt visszanézve, a színésznő el is érzékenyült karrierje kezdetére visszatekintve, valamint azt is elárulta, hogy az egyik...
Lifestyle
A Mars titkai folyamatosan meglepetést okoznak a kutatóknak. Most az InSight űrszonda adatai szállították a nagy leleplezést!
Lifestyle
A Halak belemegy egy titkos viszonyba. Hétvégi szerelmi horoszkóp!