Digitális detox: a kiszakadásélmény, amit a testünk és a lelkünk is meghálál
A modern technológia fejlődése szépen lassan az összes lehetetlent átülteti a valóságba. Összeszámolni sem lehet, hogy mennyi korábban elképzelhetetlennek tartott lehetőség vált a mindennapi rutin részévé, de az éremnek mindig két oldala van. Az online térben eltöltött idő varázsa hamar szertefoszlik, ha nem a megfelelő szabályok szerint veszünk részt benne.
Mentális zavarok, függőség, elszigetelődés: a digitalitás és a való élet közötti egészséges egyensúly felborulása számos problémát okozhat. Nem segít a helyzeten, hogy a skála igencsak széles, és a gondok kifejezetten egyedi formában üthetik fel a fejüket. Ennek felismeréseként indult útjára pár éve a digitális detox névre keresztelt öngondoskodási trend, amely népszerűsége az idő múlásával egyre relevánsabbá válik. Egyszer mindenkinek érdemes kipróbálnia, és most meg is mutatjuk, hogy miért!
Lehetőségek tárháza vagy börtöncella? Te döntesz!
Akárhová utazunk, akármilyen területen dolgozunk, akármilyen hobbit végzünk, lépten-nyomon digitalitásba ütközünk. Annál is inkább, hiszen amellett, hogy még a magánéletünket is telefonpötyögéssel egybekötve menedzseljük, a modern igényekre reagálva a szolgáltatóipar legtöbb szegmense is igyekszik átköltözni az online térbe – ha nem is teljesen, egyes részeiben biztosan.
Ennek eredménye egyrészt a gyors intézkedés és problémamegoldás, másrészt az elektronikus eszközöknek és okoskészülékeknek való kiszolgáltatottság is. Mintha csak pingpongoznánk, a pro és kontra érveket akármeddig pattogtathatjuk oda és vissza, de saját döntéseken is múlik, hogy a technológiai innovációk kinek jelentenek végeláthatatlan lehetőségeket, kinek pedig a képernyő fojtogató rabságát. Ami viszont garantált: kellő önkontroll gyakorlása nélkül bárki képes átcsúszni a negatív pólusba.
A képernyőfüggőség árulkodó jeleitől a digitális méregtelenítés előnyéig
Drasztikus képernyőidő-statisztika, egyre több digitális interakció, fizikai tevékenységek háttérbe szorulása, önbizalomcsökkenés – a képernyőfüggőség ilyen és ehhez hasonló árulkodó jelekkel hívja fel magára a figyelmet. Eleinte szinte észrevehetetlen, mígnem az alváscikluszavartól a mindennapos szorongásig fajul, hiszen – ahogy azt a bevezetőben is említettük – a skála nagyon széles és változatos.
Tehát amint úgy látjuk, hogy a fejünk felett ragyogó napocska az év legtöbb napján már inkább esőfelhő (és ennek nincs semmilyen kézzelfogható magyarázata), célszerű részletesen górcső alá venni a szürke hétköznapokat. Tekintve, hogy a túlzásba vitt képernyőidő képes felerősíteni a kontrollvesztettségből, kimaradásból fakadó érzelmeket – ezzel ingerlékenységet és frusztráltságot generálva –, viszonylag gyorsan visszavezethető, ha a probléma itt keresendő.
Ha sikerül megbizonyosodni arról, hogy elérkezett a digitális detox ideje, vagyis az ideiglenes elszakadás elektronikus eszközeinktől, azt a testünk, a lelkünk, és még a környezetünk is extrán meghálálja! Sőt, valójában a rendszeresség a legjobb ebben is, hiszen módot ad
- a stresszszint csökkentésére: az állandó pittyegés, csipogás, csengés, rezgés rendkívül idegesítő és kimerítő, főleg koncentrációs helyzetben vagy relaxáció során.
- az alvásciklus rendbetételére: a mértéktelen készülékhasználat nagymértékben túlstimulálja az agyat, ami hosszú távon komoly alvásproblémákhoz vezethet.
- az ideális harmónia megteremtésére: ha a telefon és/vagy laptop a munka szerves része, a karrier és a magánélet közötti éles határ könnyen elmosódhat.
- az egészséges énkép fenntartására: a közösségi médiában megosztott (általában tökéletes élet képeit reprezentáló) tartalmak önképzavarokat okozó, torzító hatását kiiktatjuk, ha nem is örökre, de egy időre.
Kis lépésekben a cél felé
Egy szó mint száz, a digitális méregtelenítésnek ezer arca és módja van, amelyek közül mindenkinek más a kézenfekvő. Amíg vannak, akik egyébként sem vonhatják ki magukat teljesen a képletből, addig másoknak nem is megy ilyen könnyen. Ráadásul azt is látni kell, hogy egyre kevesebb lehetőség adódik csak úgy a hátunk mögött hagyni minden online térben zajló tevékenységet és okoseszközt – elég csak a papír nélküli csekkbefizetésekre vagy a gyerek iskolai jegyeinek ellenőrzésére gondolni.
Ezért a digitális detox drasztikus lépésekkel aligha válik eredményessé, de az apró próbálkozások – például a folyamatosan érkező push értesítések kikapcsolása/korlátozása vagy a telefonmentes percek, órák, hétvégék beiktatása – sokat hozzátesznek a mentálisan és fizikálisan is stabil mindennapok fenntartásához.