Lifestyle

Apokaliptikus állapotokat okozhatna, ha Oroszország nukleáris háborút indítana: Ez történne a Földdel, ha atomháború sújtaná

Oroszország több fenyegetést intézett a Nyugathoz az ukrajnai inváziója miatt megnövekedett feszültségek során. A múlt hónapban a Kreml arra figyelmeztetett, hogy Európa eltűnne egy nukleáris apokalipszisben - ez a szóbeli válasz volt arra, hogy a nyugati szövetségesek több fegyvert ígértek az ostrom alatt álló országnak.

Több ezer éves jégkorszak?

Egy új kutatás szerint, ha valaha is nukleáris háborúra kerülne sor Oroszország és az USA között, az valószínűleg egy több ezer évig tartó "kis jégkorszakot" váltana ki. A tűzviharok kormot és füstöt juttatnának a felső légkörbe, ami eltakarná a Napot, és világszerte terméskiesést okozna. A robbanást követő első hónapban a globális átlaghőmérséklet körülbelül 10,5 Celsius fokkal csökkenne. Ez több, mint a legutóbbi jégkorszak alatt, amely több mint 100 000 évig tartott, és amely mintegy 12 Celsius fokkal csökkentette a globális hőmérsékletet, és 11 700 évvel ezelőtt, a jégkorszak vége előtt kiirtotta a gyapjas mamutot. A tanulmány több regionális és nagyléptékű számítógépes szimuláción alapul.

A tanulmány vezető szerzője, Dr. Cheryl Harrison, a Louisiana Állami Egyetem munkatársa elmondta: "Nem számít, hogy ki bombáz kit. Lehet India és Pakisztán, vagy a NATO és Oroszország. Amint a füst a felső légkörbe kerül, globálisan elterjed, és mindenkire hatással lesz". Oroszország ukrajnai inváziója azonban előtérbe helyezte a nukleáris háború veszélyét, és ez a tanulmány az első, amely éles képet ad arról, hogy milyen környezeti hatásokkal járna, ha Putyin "megnyomná a gombot".

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet szerint jelenleg kilenc nemzet, köztük az Egyesült Királyság, több mint 13 000 nukleáris fegyvert tart ellenőrzése alatt. Az elemzés szerint az óceánok hőmérséklete gyorsan csökkenne, és még a füst eloszlása után sem térne vissza a háború előtti állapotba. Ahogy a bolygó hidegebbé válik, a tengeri jég több mint hatmillió négyzetmérfölddel és akár 1,8 méter mélyre is kiterjedne, ami viszont elzárná a főbb kikötőket, köztük Pekinget, Koppenhágát és Szentpétervárt.

Ezután a jég átterjedne a mérsékelt éghajlatú partvidékekre, és megakadályozná a hajózást az északi féltekén, miközben az élelmiszer és az ellátmány eljuttatása nehézzé válna egyes városokba, például Sanghajba, ahol a hajók nincsenek felkészülve a tengeri jéggel való szembenézésre. A fény és a tenger hőmérsékletének hirtelen csökkenése, különösen az Északi-sarkvidékről az Atlanti-óceán északi és a Csendes-óceán északi része felé, elpusztítaná az algákat - a tengeri táplálékhálózat alapját.

A kutatók szerint a halászat és az akvakultúra leállna, mivel "lényegében éhínség alakulna ki az óceánban". Az egyik modell azt imitálja, hogy az USA és Oroszország 4400 darab 100 kilotonnás nukleáris fegyvert vetne be városok és ipari területek bombázására. Ebben az esetben a tüzek 150 teragramm füstöt és napfényt elnyelő fekete szenet lövellnének ki a felső légkörbe.

Egy másik modell szerint India és Pakisztán 500 darab 100 kilotonnás nukleáris fegyvert robbantana fel - ami 5-47 teragrammnyi füstöt és kormot eredményezne. A tanulmány társszerzője, Alan Robock professzor, a Rutgers Egyetem munkatársa elmondta: "A nukleáris háború mindenki számára szörnyű következményekkel járna. A világ vezetői korábban tanulmányainkat arra használták fel, hogy ösztönözzék a nukleáris fegyverkezési verseny befejezését az 1980-as években, öt évvel ezelőtt pedig arra, hogy az ENSZ-ben elfogadják a nukleáris fegyverek betiltásáról szóló szerződést." Hozzátette: "Reméljük, hogy ez az új tanulmány több nemzetet is arra ösztönöz, hogy ratifikálja a tiltó szerződést. A számítások a Föld rendszereinek összekapcsoltságát is bizonyítják, különösen a vulkánkitörésekből, hatalmas erdőtüzekből vagy háborúkból eredő zavarok esetén."

"A jelenlegi ukrajnai háború Oroszországgal és annak hatása a gázárakra igazán megmutatja, hogy globális gazdaságunk és ellátási láncaink mennyire érzékenyek a regionális konfliktusoknak és zavaroknak tűnő jelenségekre" - tette hozzá a szakértő.

Lapozz!

Oldalak

Lifestyle
Fashion&Beauty
Ahogy beköszönt a nyár, új lehetőségek és inspirációk nyílnak meg a körömtrendeket illetően is, melyekből idén sem lesz hiány.
Sztárok
Clementine egyre jobban hasonlít az édesanyjára és külsőleg minden adottsága megvan ahhoz, hogy hamarosan a nyomdokaiba lépjen.
Egészség
A kertedben hasznos gyógynövény lehet, a szántóföldeken viszont sok bosszúságot képes okozni.