Lifestyle

Nem kötelező boldognak lenned! - 4 tévhit a boldogságról, amitől csak boldogtalanabbak leszünk

A modern társadalom folyamatosan azt sulykolja belénk, hogy boldogságra kell törekednünk. Az az életünk legfontosabb feladata, hogy boldogok legyünk. Ez egyébként nem lenne rossz, csak ne lennének ott azok a negatív érzelmek és rossz gondolatok, ugye? Csak ne szoronganánk annyit, ne rágódnánk a múlton, ne aggodalmaskodnánk a jövőn, ne lennének fájdalmas veszteségeink, hiányaink…igazából csak ennyi kellene és akkor boldogok lennénk. Ugye milyen egyszerű?

Boldogságkultusz

Van ez az úgynevezett modern boldogságkultusz, amely több olyan tévedésre épül, amelyek miatt nemhogy boldogabbak, de inkább levertebbek vagyunk. Állandóan. A külső körülményeink, életvitelünk javulása oda vezetett, hogy ma egy átlagember úgy él, mint a középkorban a nemesek, vagy korábban a királyok. A kérdés, hogy boldogabbak lettünk-e? A statisztikák sajnos nem ezt mutatják. Dr. Russ Harris azt írja a Boldogságcsapda című könyvében, hogy az ok az alábbi négy, téves boldogságmítoszban keresendő.

1.A boldogság az ember természetes állapota

A kultúránkból adódik, hogy alapvetően boldognak kellene lennünk. Emiatt pedig sokszor azt gondoljuk, hogy mindenki más boldog, csak mi nem, ami persze tovább csökkenti a boldogságunkat. Ez egy ördögi kör, ami egy alapvető tévedésre épült. A boldogság nem volt az evolúció célja – csak egy kellemes mellékterméke. Az emberi agy nem arra fejlődött ki, hogy boldogok legyünk, hanem hogy elhárítsa a veszélyeket és megoldja a felmerülő problémákat. Az odáig rendben, hogy az agyunk folyamatosan értünk dolgozik, de közben ugyanezért számos negatív érzelmet és gondolatot is generál. Amikor félünk, izgulunk, vagy szorongunk, akkor az agyunk védelmi mechanizmusba kapcsolt, így ez teljesen természetes reakció, amitől nem kell megijednünk. Mindenkinél ugyanez megy végbe.

2.Ha nem vagyok boldog, valami baj van velem

Ha a boldogságot vesszük normális állapotnak, akkor azt gondolhatjuk, a boldogtalanság nem normális. Tehát amikor elkerülhetetlenül, az élet részeként szembesülünk nehézségekkel, pl. veszteségekkel vagy félelemmel, akkor nem elfogadással viszonyulunk a saját érzelmeinkhez és gondolatainkhoz, hanem mondjuk hibáztatjuk, kritizáljuk, gyengének nevezzük magunkat. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor egyáltalán nem az a normális reakció, hogy boldogok legyünk, és többet árt, mint használ ilyenkor is magunkra erőltetni a boldogság látszatát.

Lapozz, a következő oldalon folytatjuk!

Fotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Fashion&Beauty
Ahogy beköszönt a nyár, új lehetőségek és inspirációk nyílnak meg a körömtrendeket illetően is, melyekből idén sem lesz hiány.
Sztárok
Clementine egyre jobban hasonlít az édesanyjára és külsőleg minden adottsága megvan ahhoz, hogy hamarosan a nyomdokaiba lépjen.
Egészség
A kertedben hasznos gyógynövény lehet, a szántóföldeken viszont sok bosszúságot képes okozni.