Legyél előrelátó! Így készítheted fel otthonod a váratlan eseményekre
Otthonunk az egyik legértékesebb vagyontárgyunk, melynek védelme szeretteink megóvását is jelenti egyben. Váratlan helyzetek persze bármikor adódhatnak, de ha egy kicsit is előrelátók vagyunk, jelentősen csökkenthetjük a károk esélyét, amivel nemcsak sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat, de a helyreállítással járó kiadásokat is mérsékelhetjük. Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk, milyen eseményekre érdemes felkészíteni és hogyan tehetjük biztonságosabbá otthonunkat.
Viharkár
A szélsőséges időjárási jelenségek, heves viharok és jégesők komoly veszélyt jelenthetnek az otthonunkra. Hazánkban szerencsére nem jellemzők a hurrikánok, de az elmúlt évek során számos nyári vihar okozott már jelentős károkat. Ezek elkerülése érdekében a régi ajtókat és ablakokat érdemes minőségi nyílászárókra cserélni, vagy ablakra helyezhető viharálló fóliákat és strapabíró redőnyöket felszerelni. Ellenőrizzük rendszeresen a tető állapotát és a vízelvezető rendszereket is, a laza cserepek és eldugult ereszcsatornák ugyanis szintén komoly vízkárokhoz vezethetnek. Mindemellett ne feledkezzünk meg a környezetünkben található fákról sem, hiszen egy letörő nagyobb faág is könnyen megrongálhatja az épületet.
Betörés elleni védelem
Otthonunk biztonságának alapja a hatékony betörésvédelem, ami megóvja személyes életterünket a nem kívánt betolakodóktól. Az erős zárak és rácsok segítenek megnehezíteni a behatolást, míg a mozgásérzékelő lámpák és a riasztók elriasztják a betörőket. Érdemes lehet fontolóra venni egy okos biztonsági rendszer kiépítését is, amivel akár távolról is figyelemmel kísérhetjük a történéseket. A kamerák nemcsak vizuális elrettentést nyújtanak, de a felvételek utólagos visszanézésével egy esetleges nyomozás során is a sokat segíthetnek. A szomszédokkal fenntartott jó viszony és a kölcsönös odafigyelés szintén felbecsülhetetlen.
Háztartási eszközök meghibásodása
Nincs is annál bosszantóbb, amikor a háztartási eszközök valamelyike egyik pillanatról a másikra bemondja az unalmast. Az ilyen berendezések javítása rendszerint igen nagy költséggel jár, ráadásul az elromlott gépek többsége még balesetveszélyes is. Éppen ezért az időszakos karbantartás elengedhetetlen; a hűtőgépet például érdemes évente portalanítani, a mosógép szűrőit háromhavonta tisztítani, és a fűtőberendezéseket is rendszeresen ellenőrizni.
Hasznos lehet áramvédelmi kapcsolót beszereltetni, ami megakadályozza a készülékek túlfeszültség miatti meghibásodását. Ha egy gép elöregedett, célszerű cserélni vagy legalább szakszervizben ellenőriztetni, hiszen a nem megfelelően működő eszközök rengeteg energiát is pazarolnak.
Tűz- és vízkár
Egy váratlan tűzeset is súlyos károkat okozhat, ezért ebben az esetben mindenképp fontos megelőző intézkedéseket tenni. Minden helyiségben – különösen a konyhában és a hálószobákban – célszerű füstérzékelőketelhelyezni, amiket ajánlott rendszeresen tesztelni, az elemeket pedig évente cserélni. A konyhában tartsunk kéznél tűzoltó készüléket, és gondoskodjunk róla, hogy a család minden tagja tudja, hogyan kell használni. Emellett érdemes kerülni az elavult vagy túlságosan hosszú ideig működő elektromos készülékek használatát, és figyelni arra, hogy a fűtőberendezések körül ne legyenek éghető anyagok.
A vízkár szintén gyakori probléma, amit többek között eldugult csatornák, csőrepedések vagy beázások okozhatnak. Az elzáró csapok és szelepek működésének ismerete szintén fontos, hogy egy esetleges csőtörésnél azonnal lezárhassuk a vízellátást. Emellett a fürdőszoba és a konyha körüli tömítések karbantartása is segíthet megelőzni a vízszivárgásokat, a lakás különböző részein elhelyezett vízérzékelők pedig gyorsan jelezhetik a szivárgást, így még időben megakadályozhatjuk a nagyobb károkat.
Megfelelő lakásbiztosítás
Egy jó lakásbiztosítás védelmet nyújt a váratlan helyzetekben és téríti a károk okozta anyagi veszteségeket, éppen ezért fontos, hogy olyan biztosítást válasszunk ami kellő fedezetet nyújt az otthonunkat veszélyeztető káreseményekre. A szerződést érdemes évente felülvizsgálni, hiszen az ingatlan értéke változhat, és az új eszközök, bútorok is növelhetik az értékét, ami a biztosítás módosítását indokolhatja. Egy igazán jó lakásbiztosítás azonban nemcsak anyagi támogatást nyújt, de azzal, hogy egy káresemény után nem egyedül kell szembenéznünk a helyzettel, további terheket vehet le a vállunkról.
Az Allianz Assistance szolgáltatása gyors és rugalmas megoldásokat kínál az otthonunkat érő vészhelyzetek esetén. A már legkisebb csomagban is elérhető assistance szolgáltatások otthoni vészhelyzet elhárításában, valamint háztartási gépek meghibásodása esetén nyújtanak azonnali segítséget, szervezés illetve gyors szerviz formájában, akár évi 4x 150.000Ft-ig. Például:
- víz- és csatornavezetékek károsodása (csőrepedés miatt ömlik a víz a lakásban),
- szennyvízcsatorna dugulása (wc-ben, fürdőkádban nem folyik le a víz, szennyvíz),
- a fő fűtési rendszer meghibásodik (nem indul a kazán, keringető szivattyú),
- a tetőfedés, nyílászárók károsodnak (ha vihar, tűz, rongálás, betörés vagy annak kísérlete miatt azonnali megoldás szükséges),
- az áramellátó rendszer meghibásodása (ami miatt áram nélkül marad az otthonunk).
Érdemes igénybe venni a biztosítói ügyfélportált is, amelyen keresztül gyorsan, gördülékenyen és egyszerűen kezelhetjük szerződéseinket, nyomon követhetjük befizetéseinket, vagy akár online kárbejelentést is tehetünk. Az online kárstátuszkövető alkalmazásban pedig a kárunkkal kapcsolatos aktuális információkat érhetjük el.
Részletek és további információk a www.allianz.hu oldalon találhatók.
Fotók: 123rf.com