Komoly veszélyt jelentenek az UV sugarak - Így védjük meg szemünk fényét

Az UV sugárzásnak komoly, visszafordíthatatlan káros következményei lehetnek a szemünkre. Az UV bizonyítottan felelős a szürkehályog és a makuladegeneráció kialakulásáért, valamint a szem környéki bőr rákos elváltozásaiért és a ráncok kialakulásáért.

Védekeznünk kell

Becslések szerint évente 15 millió ember veszíti el szeme világát a szürkehályog következtében, amelynek egyik fő oka lehet az UV sugárzás. Szintén az UV az egyik fő okozója a szem környéki bőrön kialakuló rákos elváltozásoknak, amelyek összességében a bőrrákos esetek 5-10%-át teszik ki. Talán azzal mindenki tisztában van, hogy napsütéses időben jelentős UV sugárzás éri szemünket, ezért védekeznünk kell napszemüveg viselésével. Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a teljes UV sugárzás 40%-a nem napsütéses időben ér bennünket, így az év mind a 365 napján ki vagyunk téve a káros sugaraknak.

A gyerekekre kell leginkább odafigyelni

A legveszélyeztetettebbek a kisgyermekek, mert tágabb a pupillájuk és tisztábbak a szem törőközegei és ez különösen érzékennyé teszi őket az UV sugarakkal szemben. Az UV hatása összeadódik az életünk folyamán, így érthető hogy rendkívül fontos az UV védelemről való gondoskodás fiatal életkortól kezdve egész életen át. Ezért nagyon fontos, hogy felhős időben is gondoskodjunk a megfelelő UV védelemről.

Fontos a teljes körű védelem

A legtöbb szemüveglencse kizárólag első oldali UV védelemmel készül, így a sugarakat különböző mértékben ugyan, de képesek kiszűrni. Ugyanakkor az UV sugarak nem csak elölről érkeznek, hanem hátulról is, amely akár a teljes dózis 50%-a is lehet. Ez különösen veszélyes, hiszen a hátulról érkező UV sugarak a lencse hátsó felületéről visszaverődnek a szemüvegviselő szemébe. Ma már létezik olyan tükröződéscsökkentő réteg, amely a szemüveglencsék hátsó felületén is hatásos védelmet nyújt, így gyakorlatilag kiküszöböli az UV sugarak visszaverődését a szembe. Ezért érdemes szemüveg készítés előtt megkérdezni az optikai üzletben, hogy a megvásárolt szemüveglencse rendelkezik-e teljes körű (első és hátsó oldali) UV védelemmel.

Első és hátsó oldali UV védelem (x)

Végül, de nem utolsó sorban azt is érdemes megtudni, hogy a kiválasztott lencsének milyen az úgynevezett E-SPF (Eye-Sun Protection Factor) faktora. Ez a nemzetközi mérőszám, amely Dr. Karl Citek, oregoni egyetemi professzor kutatásai alapján került kialakításra, illetve jóváhagyásra, és már Magyarországon is használatban van. Ezt a nemzetközi mutatót a napvédő krémek SPF faktorának analógiájára alakították ki. Az E-SPF vagy Szem-Napvédő Faktor a lencse által nyújtott teljes (első és hátsó oldali) UV védelmet fejezi ki. Színezetlen szemüveglencsék esetén az E-SPF értéke 2 és 25 között mozog (egy szemüveget nem viselő esetén az E-SPF=1), míg napszemüvegek és színezett lencsék esetében a maximum E-SPF= 50+.

Az Essilor által elsőként bevezetett Crizal UV szemüveglencsék az elérhető maximális E-SPF faktorral rendelkeznek, E-SPF=25 színezetlen lencsék esetén és E-SPF 50+ Crizal Sun napszemüveglencséknél.

Fotók és leadfotó: imgkid.com

Oldalak

Fashion&Beauty
A hiperpigmentáció olyan állapot, amely során a bőrön sötét foltok jelennek meg, melyek az egyenetlen melanin eloszlás miatt alakulnak ki. A jó hír viszont, hogy felveheted a küzdelmet a nemkívánatos...
Fashion&Beauty
A tavasz elég kiszámíthatatlan évszak és ilyenkor igazi kihívást jelent sikkesen, de mégis praktikusan öltözködni.
Lifestyle