Egészség

Ez az elmélet téged is szívet üt majd: innen származhat valójában az omikron variáns

Merész kutatói teória született a Dél-Afrikából útjára indult új vírusváltozat eredetét illetően.

2020 közepén alakulhatott ki

A Dél-Afrikából útjára indult omikron vírusvariáns hét olyan mutációval is rendelkezik, mely lehetővé teszi, hogy az újonnan felfedezett mutáns különféle rágcsálókat - például patkányokat, egereket - fertőzzön meg. Egyes kutatók úgy vélik, az omikron valójában patkányokban fejlődhetett ki - írja a Live Science. A fél világot aggodalomra késztető új vírusváltozat eredetét illetően természetesen megannyi elképzelés napvilágot látott már, e legfrissebb legfeljebb különösen meglepő, de korántsem a legvalószínűbb. A tudósok mindenesetre a már említett hét mutációval érvelnek eredetük létjogosultsága mellett. Hozzáteszik: a szóban forgó mutációk más változatokban is kimutathatók - például a már korábban detektált alfában -, ugyanakkor mégiscsak szembeötlő, hogy az omikron jóval többet tartalmaz belőlük, mint a további variánsok.

A tudósok becslése szerint az omikron vírusvariáns valamikor 2020 közepén alakulhatott ki, és feltehetőleg akkor, amikor bizonyos rágcsálófélék megfertőződtek a koronavírussal. Az új fajban a kórokozó később továbbfejlődhetett - állítják a szakemberek -, a tüskefehérjén pedig újabb mutációk halmozódtak fel, mielőtt újra emberről emberre kezdett volna terjedni.

Fotó: 123rf

Lapozz, a második oldalon jön a folytatás!

Oldalak

Egészség
Lifestyle
Az internetes bűnözők meg tudják lovagolni a különböző csaláshullámokat, hogy be tudjanak húzni a csőbe. Még egy OTP-s bankleállásnál is fokozottan oda kell figyelnünk.
Lifestyle
A Fővárosi Állat- és Növénykert április 19. és 21. között rendezi meg a Föld Fesztivált, amelyen látványetetésekkel, állatbemutatókkal, állattréningekkel és kézművesprogramokkal várják a látogatókat...
Utazás
Három autó, egy gyalogos: meg tudod határozni az áthaladás pontos sorrendjét?