Egészség

A brit mutáns tovább mutálódott, ez pedig még nagy gondokat okozhat Magyarországon

A magyar molekuláris biológus úgy véli: le kell törni az oltásellenességet vagy elveszítjük a háborút a variánsokkal szemben.

Lesz még rosszabb a koronavírus-járvány?

Akármilyen derekasan küzdünk a koronavírus ellen, azért nem szabad lebecsülni az ellenséget. A Covid-19 brit mutánsáról már hetek óta tudunk – ez sokkal jobban fertőz és súlyosabb tüneteket idéz elő, mint a több mint egy évvel ezelőtt elterjedt „sima” vírus. Az angol variáns mellett azóta már több vírusmutációt is kimutattak, de a koronavírus még egy lapáttal rátett az egészre: most már a brit mutáns is mutálódik. Egy április eleji jelentés szerint Nagy-Britanniában 43 esetben igazolták ennek a változatnak a jelenlétét – írta meg az Index. A brit mutáns mutánsa nagyobb ellenállóbb a védőoltásokkal szemben, így csökkenti azok hatékonyságát.

A tokiói kórházban már a minták körülbelül 70 százaléka mutatja ezt a koronavírus-változatot, és már Romániában is megjelent a mutáció mutációja. Az ATV Híradójának Boldogkői Zsolt molekuláris biológus, virológus elmondta, szerinte ez a fertőzőképesebb és gyorsabban terjedő variáns akár itthon is megjelenhet. Ha ez megtörténik, akkor a nyájimmunitáshoz szükséges 80 százalékos átoltottság sem lesz elegendő. „Fel kell készülni arra, hogy ezzel is problémák lesznek” – mondta el a szakember.

Boldogkői szerint a vírus egyre jobban alkalmazkodik az emberi szervezethez, ezért pedig mindenképp tenni kell az oltásellenesség ellen. „Az lenne a megoldás, ha ezt az oltásellenességet le lehetne törni, mert ha nem fog sikerülni, akkor elveszítjük ezt az egész háborút a variánsokkal szemben” – fogalmazott a virológus.

Boldogkői szerint az, hogy a vírusnak kialakul egy gyorsabban terjedő virulensebb változata, még nem biztos, hogy azt fogja eredményezni, hogy el is terjed a világban, mert vannak véletlen tényezők is. Példaként hozta a kaliforniai variánst, amivel kapcsolatban nagy félelem alakult ki, de nem terjedt el. Hozzátette: lehet, hogy az oltási program akadályozta meg, de ezt nem lehet tudni.

A szakember úgy véli, el fogunk érkezni arra a pontra, amikor az átoltottság bizonyos régiókban nagyon magas lesz, a vírus ehhez alkalmazkodni fog, kedvezőtlen mutációk terjedhetnek el.

Egy kutatás szerint a súlyos lefolyású Covid-19-fertőzés utáni hat hónapban a gyógyultak 34%-ánál lépett fel valamilyen mentális vagy neurológiai panasz.

Fotó és leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Egészség
Sztárok
Balogh Levente arról is lerántotta a leplet, milyen autók állnak nála otthon a garázsban. Nem szereti látványosan szórni a pénzt, ráadásul a lányai sem akarnak visszaélni hírnevével.
Sztárok
A Szex és New York sorozat sokunk nagy kedvence, ha viszont meghallod Sarah Jessica Parker döbbenetes elmélet, teljesen más szemmel nézed majd ezentúl az epizódokat.
Lifestyle
Ha régi házat veszel, amit szeretnél felújítani, akkor olykor számíthatsz néhány meglepetésre. A pár persze már azon gondolkozik, hogy mit kezdjenek vele.