Előzd meg a csontritkulást!

A kor előrehaladtával egyre többen szembesülnek a mindennapokat megkeserítő csontritkulással, mely hazánkban nagyjából egymillió embert érint. Pár egyszerű módszer segítségével azonban megelőzhető, vagy legalábbis késleltethető a betegség kialakulása.

Főként a nőket érinti
Az emberi vázat, csontrendszerünket érintő betegség valójában a csontok minőségi romlását, fokozott törékenység kialakulását jelenti. A csontritkulás főként a csigolyák, a medence, valamint a combcsontok környékét veszélyezteti. A hazánkban élő közel egymillió beteg hatvan százaléka ötven év feletti nő.

A csontok fejlődése
A csontok fejlődése három szakaszra különíthető el. 25 éves korunkig a növekedési fázisban vannak csontjaink, ekkor válik véglegessé és maximálissá a csonttömeg. 25 és 40 éves korunk között az építő és bontó folyamatok egyensúlyba vannak, minőségi változás nem következik be a csontok állapotát illetően. 40 éves kor fölött a bontási folyamatok beindulnak, megkezdődik a csontritkulás folyamata.

Kalcium és D-vitamin
A csontritkulás megelőzésének egyik fontos lépése a kellő mennyiségű kalcium bevitele már a csontfejlődés korai szakaszában is, hisz a kalcium a csontok és fogak felépítése mellett még számos más élettani folyamatban is részt vesz. Kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy igényeinknek és életkorunknak megfelelő mennyiségű kalciumot juttassunk szervezetünkbe, mely ideális esetben a test tömegének másfél százalékát adja. Kevesen tudják azonban, hogy a kellő kalcium fogyasztása haszontalan, ha nem visznek be elég D-vitamint a szervezetbe, mely a kalcium csontokba való beépüléséért felel.

Mozgás
A kalcium és D-vitamin bevitele mellett a mozgás is hatalmas jelentőséggel bír, hisz több orvosi kísérlettel is bizonyították, hogy a különösen igénybe vett részeken aktívabbak a csontképződési gócok, míg a nyugalmi állapotban lévő testrészekben előbb üti fel fejét a csontritkulás. A legtanácsosabb heti három alkalommal egy órát mozogni.

Egyéb módszerek, megoldások
Nyár végén érdemes rengeteg őszibarackot fogyasztani, hisz az ízletes gyümölcs kalcium- és magnéziumtartalma kiemelkedően magas, a csontok regenerálódását is gyorsítja. A sajtfélék és a tejtermékek fogyasztása mellett érdemes a szezámmagot is nagyobb mennyiségben fogyasztani, sőt a mandula, a petrezselyem és a sárgarépa is meglepően magas csonterősítő hatással rendelkezik. A tapaszos, tablettás vagy géllel történő ösztrogénterápia is hatásos módszer lehet a csontritkulás ellen, ám az 5 évnél tovább tartó kezelésnek már hátulütői is akadhatnak. Az orrspray formájában is beszerezhető kalcitonin nevű szintetikus hormon segítheti a kalcium felszívódását és beépülését, sőt ez a szer jár a legkevesebb mellékhatással. A helyes életmód részeként fontos, hogy kevesebb fehérjét és koffeint vigyünk be a szervezetbe, hisz ezek elvonják a csontépítő anyagokat testünktől.

 

Oldalak

Sztárok
A walesi hercegné március végén, a közösségi médiában jelentette be, hogy rákot diagnosztizáltak az orvosok. A legfrissebb fejlemények arra engednek következtetni, hogy súlyosbodott Katalin állapota.
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.