A szépségideálok változása, avagy mit látunk szépnek

Szépségideálok mindig is voltak, vannak és lesznek is. Koronként változó, hogy mit tartunk szépnek, és milyen jegyeket, jellemvonásokat visel egy ideális nő, de mi lehet az oka a szépségideálok változásának?

Korok

Már az őskornak is megvolt a maga ideája, elképzelése a tökéletes nőről, de talán a legelső szépségideál, ami mindenkinek egyből beugrik, a milói Vénusz-szobor, amely telt alakjáról és széles csípőjéről híres. Számos ókori festmény és szobor bizonyítja, hogy akkoriban a telt, mai szemmel már kövérnek titulált nőalak volt az ideális, a művészek nem szándékosan kövér nőket örökítettek meg, hiszen az ókorban valóban ez volt a férfiak által szépnek tartott, nők által irigyelt alkat.

A középkorban is inkább a teltebb, pirospozsgás nők számítottak követendő példának, ez pedig az aktuális társadalmi, környezeti tényezőkre vezethető vissza: A még nem gyógyítható fertőző betegségek korában létfontosságú volt, ha valakinek volt zsírtartaléka, hiszen úgy több esélye volt a betegségek elleni küzdelemben, a csecsemőhalandóság idején pedig a teltebb nőkre a termékenység szimbólumaként tekintettek.

A II. világháborúban is a termékenység volt a legfontosabb, amíg a férfiak harcoltak, a nőknek reprodukálnia kellett a katonákat a haza szolgálatában, így szintén az egészséges, kiváló fizikai kondíciót sugalló, teltkarcsú nőket részesítették előnyben.

A múlt század közepétől, a háború befejeztével azonban az addig preferált szépségideál 360 fokos fordulatot vett, más értékek váltak fontossá. A csecsemőhalandóság aránya, és a gyógyíthatatlan fertőző betegségek száma is jelentősen csökkent, így már nem a termékenységet sugárzó teltebb nők, hanem a vékonyabb, törékeny testalkatú nők kerültek előtérbe, akik a férfiak segítségére szorulnak.

A vékonyabb, sportos nők ideájának megjelenése a civilizációs betegségek ( szív-és keringési betegségek, cukorbetegség, elhízás) elterjedésével is magyarázható, hiszen ezek a betegségek legfőképp testmozgással, és helyes táplálkozással előzhetők meg, így ez a ma is hódító szépségideál a törékeny, mégis sportos nőkre épít, akik a férfiakban a védelmező, gondoskodó ösztönt ébresztik fel.

Az örök jegyek

Azt láthatjuk, hogy ezek a szépségideálok alapvetően az aktuális egészségügyi, társadalmi körülményekkel együtt változtak, és az egészségnek mindig kiemelkedő szerepe volt egy szépségideál kialakulásában, lényegében az egészség alakította azt. Ám akadnak azért olyan jellemzők, típusok, amik minden korban és kultúrában hódítottak, és szinte összeforrtak a nőideállal, ez pedig a karcsú derék, ami a nők ösztrogén szintjükkel, így termékenységükkel áll kapcsolatban.

A magasabb ösztrogén szinttel rendelkező nőknek ugyanis karcsúbb a derekuk, így az a termékenységet és az egészséget szimbolizálja, ami minden korban fontos és kívánatos. A karcsú derék ideájának kézzel fogható bizonyítéka a több század óta hódító fűző, melynek célja, hogy minél inkább kiemelje a mell és a csípő közti különbséget, ami szexuálisan vonzza a férfiak többségét.

Az 1950-es évektől a tv, képes újságok, filmek elterjedésével még egyszerűbbé és sokkal hatékonyabbá vált az új szépségideál közvetítése, melyet Sophia Loren, Jayne Mansfield, de legfőképp Marilyn Monroe képviselt. Monroe-ra mindenki szex idolként tekintett, így újra divatba hozta a teltkarcsúságot, és a mai napig a divat, és a szépségideálok legnagyobb alakítójaként tartják számon. Na de nem Monroe-val ért véget a világot megrengető szex idolok sora, a 90-es évektől a férfiakat tárgyként használó, talán divatból leszbikus tendenciákat sejtető Madonna borzolta és jelenleg is borzolja a kedélyeket szerte a világon.

A szépségideák kialakulásának magyarázata, tényezőinek sora kimeríthetetlen, de egy biztos: a XX. századtól már nem csak az egészség befolyásolta az újabb trendek kialakulását, sokkal inkább a fogyasztói társadalom megjelenése. Az 50 kilós csont és bőr modellek aligha tükröznek egészséget vagy termékenységet, viszont olyan ideát állított a nők elé, melynek eléréséért bármennyit hajlandóak költeni.

A ma nője

Sajnos manapság médiumok ezrein közvetítik felénk a vékony nő ideálját, és azt a tényt, hogy csak vékonyan tudunk beilleszkedni és érvényesülni az életben. Kirekesztett pedig senki sem szeretne lenni, ezért mi, nők bármit hajlandóak vagyunk megtenni és megvenni, hogy elfogadjanak a többiek, legyen az önsanyargató fogyókúra vagy csodákat ígérő fogyitabletta.

Nagyobb baj azonban az, hogy ezek az elérhetetlen, és egészségtelen szépségről való képzeteink miatt magunkat sem tudjuk elfogadni, pedig az előbb felvázolt szépség idolok, többek közt Marilyn Monroe is bizonyíthatja, hogy sikerességünk nem egyenesen arányos a mértéktelen fogyókúrákkal és önsanyargatással. Egy teltkarcsú nő is lehet vonzó a férfiak számára, sőt az a mondat sem véletlenül hagyja el annyiszor a férfiak száját, hogy „egy nőn legyen mit fogni”, ennyi férfi nem hazudhat. Tehát, hölgyeim, tessék elfelejteni azt az eszement és irreális szépségideált, amit a média közvetít felénk, még több felesleges vásárlásra ösztönözve minket, és most az egyszer higgyünk a férfiaknak!

Oldalak

Utazás
Bár Ázsiában őshonosak, a cseresznyefák valójában az egész világon virágoznak, és nem is kell olyan messzire utaznunk azért, hogy káprázatos, rózsaszínbe borult utcákban gyönyörködhessünk.
Sztárok
Bajor Imre még Jáksó Lászlót is meg tudta lepni, aki mindig elővett néhány botrányos viccet a műsorban. Anno még ez is lemehetett az RTL Klub képernyőjén.
Egészség
Nincs mese, a dohányosok testtömege általában valóban alacsonyabb, mint a nemdohányzóké. A kutatók megvizsgálták, van-e összefüggés.