Tudod, hogy vérszegény vagy?!

Sokan szenvednek vérszegénységben, illetve annak vashiányos formájában, anélkül, hogy tudnának róla. A tünetek alig észrevehetőek, mégis annál kellemetlenebbek, gyakran pedig nem is sejtjük mi áll mögötte.

A vér oxigénszállító sejtje a vörösvérsejt, aminek a felszínén található az oxigén megkötéséért felelős fehérje, a hemoglobin. Ha a vörösvértestek, vagy a hemoglobin száma egy bizonyos határ alá csökken, akkor beszélünk vérszegénységről. A vérszegénység leggyakoribb okai között szerepel a vas-, a B12-vitamin- és a folsav- hiány. Csökkent képződéssel kell még számolni vesebetegek, májbetegek, szívinfarktuson átesettek, daganatos betegségben szenvedők esetében is, valamint nagyobb műtétek utáni időszakokban.

A tünetek közé tartozik a fáradékonyság, levertség, elgyengültnek érzi magát az ember, gyakori a fejfájás, hányinger, szédülés. Ezen kívül erős hajhullás, elvékonyodott töredezett köröm, száraz, viszkető bőr, étvágytalanság is jelezheti a vérszegénységet. Gyakoribbak a fertőzések, megfázások, koncentrációképesség megromlása, ingerlékenység és a szájzug berepedezése a vérszegények között. Mindenekelőtt azt kell szem előtt tartanunk, hogy az anémia nem önálló betegség, hanem tünet, melynek tisztázni kell a hátterét, és az okot kell megszüntetni.  

A vashiányos vérszegénység a termékeny nők 80%-ánál jelen van, ez mondható a vérszegénység leggyakoribb fajtájának, mivel az össze anémia kialakulásának oka 70-80%-ban a vashiány. Vashiányos vérszegénység több okból is felléphet. Ilyen például a nem megfelelő táplálkozás, a vegetáriánusoknál, vagy akik nem esznek elegendő mennyiségű húst, mivel a növényekben található vas nehezebben szívódik fel, mint ami a húsokban található. Nagyobb vérveszteség, vagy erős menstruáció hatására is kialakulhat.

Az emberek szervezetében átlagosan 4-5 gramm található, a menstruáció folyamán akár 20-30 gramm is távozik a szervezetből, ezért olyan gyakori a nőknél. A vérvesztést okozhatják gyógyszerek is: Aspirin, Syncumar és szteroid tartalmú gyulladásgátlók mellékhatásaként is kialakulhat rejtett vérzés; a vérzékeny betegek (hemophiliások) pedig szinte kivétel nélkül anémiásak is. Ugyanakkor vannak ételek, melyek csökkentik a vas felszívódását, ilyenek a rostos ételek, tea, kávé, korpa, kalcium. A vas felszívódását a nagy mennyiségű teaivás, illetve savcsökkentő gyógyszerek alkalmazása nagymértékben rontja, ezért a vaspótlás ideje alatt ezek mellőzése javasolt. A felszívódást segíti viszont a C vitaminban gazdag gyümölcsök fogyasztása. Emellett gyógyszeres kezeléssel is pótolhatjuk a szervezetben a vasat.

A folsavhiány pótlása szintén gyógyszeres kezeléssel történik, emellett nagyon fontos a megfelelő táplálkozással való bevitel is friss, nyers gyümölcsök, zöldségek formájában, ugyanis a folsav hőérzékeny, és főzéskor elbomlik.

B12 vitaminhiány okozta vérszegénység esetén a korábban felsorolt tüneteken kívül igen súlyos idegrendszeri tünetek is felléphetnek (zavartság, szaglóképesség elvesztése, elbutulás), ezért nagyon fontos az egész életen át tartó vitaminpótlás izomzatba adott injekciók formájában.

 

Oldalak

Home&Design
A sütő alatt megbúvó fiókot szinte mindenki tárolóhelyként hasznosítja, pedig valójában nem ez az eredeti funkciója.
Utazás
Lifestyle
A korallvirág az egyik legnépszerűbb növény, mely a legtöbb háztartásban jelen van. Otthonunk éke azonban könnyen tönkremehet, ha nem tartjuk szem előtt az igényeit.