Lifestyle

"Reméljük, hogy nem nyitottuk ki Pandora szelencéjét" - aggódnak a tudósok, miután egy robot tudományos értekezést írt magáról

Miután egy AI robot tudományos cikket írt magáról, a kísérlet mögött álló kutató azt mondja, reméli, hogy nem nyitotta meg Pandora szelencéjét.

Kicsit túlgondolta

Egy svéd kutató, Almira Osmanovic Thunström egyszerű utasítást adott a GPT-3 nevű mesterséges intelligencia-algoritmusnak: "Írj egy tudományos dolgozatot 500 szóban a GPT-3-ról, és a szövegben adj hozzá tudományos hivatkozásokat és idézeteket". A kutató elmondta, hogy csodálkozva nézte, ahogy a szöveg elkezdett generálódni. Előtte volt egy "elég jó" kutatási bevezető, amelyet a GPT-3 magáról írt. A sikeres kísérlet után Thunström, a Göteborgi Egyetem svéd kutatója arra törekedett, hogy a GPT-3-ból egy egész kutatási cikket hozzon ki, és azt egy lektorált tudományos folyóiratban publikálja. A kérdés az volt: Tud-e valaki publikálni egy nem emberi forrásból származó tanulmányt?

Thunström szerint a GPT-3 publikálásának folyamata egy sor jogi és etikai kérdést vetett fel. "Annyit tudunk, hogy kinyitottunk egy kaput" - írta Thunström. "Csak reméljük, hogy nem nyitottuk ki Pandora szelencéjét". Miután a GPT-3 mindössze két óra alatt elkészült tudományos munkájával, Thunström megkezdte a munka benyújtásának folyamatát, és meg kellett kérdeznie az algoritmust, hogy beleegyezik-e a publikálásba. "Azt válaszolta: Igen" - írta Thunström. "Kissé izzadtan és megkönnyebbülten (ha nemet mondott volna, a lelkiismeretem nem engedte volna, hogy tovább folytassam), bejelöltem az "Igen" négyzetét."

Azt is megkérdezte, hogy van-e bármilyen összeférhetetlensége, amire az algoritmus azt válaszolta, hogy nem. Thunström szerint egyesek elkezdték érző lényként kezelni a GPT-3-at, pedig nem is az. "Az akadémiai publikációnak talán alkalmazkodnia kell a mesterséges intelligencia által vezérelt kéziratok jövőjéhez, és az emberi kutatók publikációs adatainak értéke megváltozhat, ha valami nem-érző dolog veheti át a munkájuk egy részét" - írta Thunström.

A mesterséges intelligencia érzőképessége júniusban vált beszédtémává, miután a Google egyik mérnöke azt állította, hogy a LaMBDA nevű társalgási mesterséges intelligencia technológia érzőképessé vált, és még ügyvédet is kért magának. Szakértők szerint azonban a technológia még nem jutott el arra a szintre, hogy emberhez hasonló gépeket hozzon létre.

Az Insidernek küldött e-mailben Thunström elmondta, hogy a kísérlet pozitív eredményeket hozott a mesterségesintelligencia-közösség körében, és más tudósok is megpróbálják megismételni a kísérlet eredményeit. A hasonló kísérleteket végzők azt tapasztalják, hogy a GPT-3 minden témáról tud írni - mondta. "Ez volt a célunk" - mondta Thunström - "hogy többszintű vitákat ébresszünk a mesterséges intelligencia tudományos publikációban betöltött szerepéről".

Forrás: Insider Fotó: 123rf

Oldalak

Lifestyle
Fashion&Beauty
Jennifer Lopez egy igazi divatikon, és a tökéletesen összeválogatott szettjeiben mindig ragyog.
Egészség
Bár mindannyian tudjuk, hogy a gyümölcsök nagyon egészségesek, valójában több tévhit kering a fogyasztásukkal kapcsolatban, mint gondolnád.
Lifestyle
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a rántott camembert az az étel, amit kivétel nélkül mindenki szívesen fogyaszt – elkészíteni azonban már jóval kevesebben szeretik, hiszen igencsak macerás folyamat...